Reakce k Vítkovu
Klaus: Výše trestů pro žháře je nečekaně vysoká
20.10.2010 19:30
Prezident Václav Klaus v reakci na vynesení rozsudků v kauze žhářů z Vítkova, kteří v dubnu 2009 hodili zápalné láhve do domu romské rodiny a přivodili dvouleté Natálii popáleniny na osmdesáti procentech těla, uvedl, že byl překvapen výší trestu pro obžalované.
"Výše trestů se mi zdá nečekaná, nečekaně vysoká," řekl Klaus serveru novinky.cz.
Nad trojicí žhářů David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš vynesl soud rozsudek ve výši 22 let, Václav Cojocaru dostal 20 let. Soud je uznal vinnými z pokusu o vraždu a z poškozování cizí věci ve spolupachatelství. Všichni se proti rozsudku na místě odvolali.
"Jenom se zamýšlím nad tím, jestli taková výše trestu, kterou porovnávám s některými žádostmi o milost, které dostávám, opravdu bude tou nejsprávnější cestou, jak zabránit do budoucna opakování podobných jevů," dodal prezident.
Poradce premiéra Petra Nečase pro lidská práva Roman Joch by naopak dal žhářům trest smrti, pokud by to český právní řád umožňoval. Tresty na horní hranici sazby proto považuje za adekvátní, podle něj by si však žháři zasloužili doživotí za to, že během soudního líčení neprojevili lítost.
"Záměrný žhářský útok vůči lidskému obydlí, kde jsou děti, kterým hrozí uhoření, by podle mého názoru měl být kvalifikován trestem smrti," uvedl pro server lidovky.cz Joch.
Další politici tvrdé tresty chválí
Narozdíl od prezidenta Klause drtivá většina politiků výše trestů chválila. Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci vlády zdůraznil, že vysoká trestní sazba pro žháře z Vítkova je v pořádku. Čin mladíků vnímá jako "závažný a odsouzeníhodný".
Vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg poznamenal, že ČR by "skončila v pravěku", pokud by bylo možné zapalovat domy s dětmi nevinných občanů.
Ministr vnitra Radek John řekl, že jeho ministerstvo je v posledních letech v boji proti extremismu velmi úspěšné a hodlá v tom pokračovat. "Myslíme si, že i takovéto odstrašující rozsudky jsou užitečné," dodal.
Výši trestů pochválili také sociální demokraté Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek.
Politolog a právnička s tresty souhlasí
Podle politologa a právníka Miroslava Mareše i právničky Kláry Kalibové, která dlouhodobě sleduje dění na české ultrapravicové scéně, odpovídají tresty tomu, z čeho soud čtveřici uznal vinnou.
"Já bych tresty nenazývala exemplárními. Odpovídají brutalitě trestného činu, způsobu provedení a zejména následkům, kdy je postiženo dítě. Ono to svádí k označování těch trestů za exemplární, ale žádným způsobem se nevymykají tomu, jak by mělo být přistupováno k podobné trestné činnosti," řekla Kalibová, představitelka nevládní organizace In Iustitia, která se soustřeďuje na pomoc obětem násilí z nenávisti.
"Čistě právnicky - pokud byl uznán pokus o vraždu, konkrétně pokus o vraždu na malém dítěti, a z rasistických pohnutek, ten trest by odpovídal," řekl České televizi Mareš. Výše trestů nepřekvapila ani politologa a odborníka na extremismus Jana Charváta. "Vzhledem k tomu, co se okolo toho dělo, k tomu, jaký měl případ dopad, tak se dalo předpokládat, že soud rozhodne spíše na horní hranici, což se v zásadě stalo," řekl Charvát.
Na rozdíl od Kalibové vidí tresty jako "do jisté míry exemplární". Zároveň ale dodal, že se to tak může jevit vzhledem k mírnějším rozhodnutím soudů z minulosti. "Proto nám tento rozsudek, který odpovídá zákonu, přijde najednou příliš tvrdý," uvedl.
"Můžu to hodnotit jako signál, který soudy vydávají, že jsou schopny, když na to přijde, soudit i 'velmi tvrdě', to znamená tak, jak doteď příliš mnoho nesoudily... v tom delším časovém úseku. Celá řada útoků, které měly podobný charakter, ale neměly tak dramatický konec, byla do jisté míry trošičku přehlížena," míní Charvát. Týká se to podle něho právě severu Moravy, kde se v minulosti odehrálo více útoků na Romy. "Kdyby pravděpodobně dřív zabírala víc policie i soudy, tak se možná toto nemuselo stát," dodal.
Odstrašující účinek mít tresty podle Kalibové nebudou. Podle právničky to povede spíš k tomu, že si budou neonacisté dávat větší pozor při telefonické nebo internetové komunikaci. Přijdou podle ní i další podobné útoky. "Mají zdroj úplně někde jinde. Tím zdrojem je tolerance většinové společnosti k rasismu a xenofobii," je přesvědčena Kalibová. "Do jisté míry to může mít odstrašující účinky, ale určitě bych to nepřeceňoval," prohlásil Charvát.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.