Klaus: Žijeme si dobře, ale další reformy jsou nutné

Domácí
1. 1. 2012 13:25
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus.

V Česku nejsou přistěhovalci, nekrachují banky, zadlužení je podprůměrné. "Horší je, že prohlubujeme nedobrou společenskou atmosféru," řekl prezident Václav Klaus v novoročním projevu. Nadcházející měsíce podle něj nebudou patřit k nejlehčím a vyžádají si další reformy a změnu myšlení.

Anketa:

Jak hodnotíte novoroční projev prezidenta Václava Klause?

Předposlední novoroční projev prezidenta Václava Klause zazněl hodinu po poledni z Pražského hradu. Hlava státu v úvodu vzpomněla na svého předchůdce Václava Havla, který zesnul 18. prosince. Pak se však Klaus zaměřil na neradostné ekonomické vyhlídky spojované s rokem 2012. Uklidňoval posluchače, ale zároveň varoval před prohlubováním "nedobré společenské atmosféry" a před závistí.

"Dvanáctý rok 21. století patrně k nejlehčím patřit nebude. Ztrácet klid, elán a odhodlání však nesmíme. Naše republika je politicky i ekonomicky v základních parametrech stabilní," prohlásil prezident.

Potom jmenoval problémy, s nimiž se potýkají některé evropské státy, ale Česko nezasáhly. Jde o krachující banky, přistěhovalce, kteří "narušují soudržnost státu", nebo o zadlužení státu, které je v případě Česka šesté nejnižší v Evropě. Tím výčet kladů ukončil.

"Horší je, že dále prohlubujeme nedobrou společenskou atmosféru. Vytváříme si vysoký stupeň vzájemné nedůvěry a z prestižně politických důvodů si navzájem blokujeme i ty věci, o kterých vědí všichni, že se udělat musí," prohlásil prezident.

Pak pokračoval ve zjevné narážce na aféru, v níž se angažoval jeho tým, když bránil vysoký post nacionalisty Ladislava Bátory na ministerstvu školství. "Neumíme si nacházet politické lídry. Každého, kdo trochu vyčnívá z řady, raději přibrzdíme, než podpoříme. Každého, kdo se odváží foukat proti větru, odsuneme stranou. Závidíme si a nepřejeme si," uvedl Klaus.

V nadcházejícím roce se země podle prezidenta neobejde bez dalších reforem. "Pokud se nechceme dočkat opravdu těžkých následků, musíme konat okamžitě," řekl. "Nejen v Evropě, ale bohužel i u nás, se přijímá jako samozřejmost, že se nároky lidí zvyšují bez jakékoli souvislosti s tím, jak se vyvíjí ekonomika a zda na tyto mzdové a sociální nároky máme," dodal. Politici by podle něj měli lidi přesvědčit, aby opustili pohodlný způsob života.

Jak je pro prezidenta typické, rýpl si do Evropské unie, tedy spíš do eurooptimistů. "Nerealistická očekávání spojená se vstupem do Evropské unie a se slibovaným přínosem, který měl tento vstup - jaksi sám o sobě - pro nás mít, se nenaplnila," řekl. "Propast mezi skutečností a těmito nezodpovědně vytvořenými očekáváními dosáhla díky tomu asi největší velikosti za celý polistopadový, již 22 let trvající vývoj," dodal.

V projevu zazněl také motiv, který v Klausových veřejných vystoupeních zaznívá častěji: vyzdvihl roli "bezejmenných lidí", o nichž nikdo neví, protože o nich nepíší média.

Autor: - men - Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ