Už několik let jsou vůbec nejbližšími spolupracovníky prezidenta Václava Klause. Se současnou hlavou státu jsou Ladislav Jakl a Petr Hájek natolik spjati, že je jejich další působení na Hradě téměř nemožné. Kam zamíří po sedmém březnu, kdy Klausovi vyprší jeho druhý pětiletý mandát? A obmění se i široký úřednický aparát prezidenta?
Cestu z Hradu mají Klausovi muži vcelku předurčenou. Dlouholetý myšlenkový soulad s prezidentem je totiž automaticky směruje do Institutu Václava Klause vzniklého v únoru. Organizace s prestižním sídlem na pražské Hanspaulce, již finančně podpořil nejbohatší Čech Petr Kellner, má pro ně dveře otevřené.
Ostatně prezidentův kancléř Jiří Weigl je už nyní ředitelem institutu a Klausova pravá ruka Ladislav Jakl je jeho tajemníkem. Právě Jakl už také prozradil, že jeho první kroky z Hradu povedou právě na Hanspaulku. "Nějak pomáhat v institutu určitě budu. Alespoň zpočátku. Ale chci zase po čase zkusit i jiné věci. A hlavně se konečně věnovat sobě. Skoro pět let jsem neměl delší dovolenou," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Weigl Klausovu nástupci zařídí kancelář a předá klíče
Zatímco Ladislav Jakl si bude moci sedmého března skutečně balit a z Hradu v klidu odejít, kancléř Jiří Weigl to tak jednoduché mít nebude. Podle zvyklostí se totiž musí ujmout nové hlavy státu a uvést ji do úřadu. "Mezi jeho povinnosti je zajistit kompletní servis pro hlavu státu, lhostejno pro jakou. Je povinen udělat všechno pro to, aby nově zvolený prezident měl veškerý komfort ke svému úřadování. To může trvat čtrnáct dní, ale také tři měsíce," tvrdí bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček. Weigl se bude muset nového prezidenta ujmout, jakmile složí slib a vejde do Hradu. Předá mu klíče od trezoru, kde je uložena státní pečeť a jeden ze sedmi klíčů ke korunovačním klenotům.
"Ukáže mu však také pracovny, a pokud si bude přát prezident nějaké dispoziční změny, bude je muset zajistit. Stejně tak starý kancléř prezidentovi představí vedoucí úřadu a po papírové stránce se postará i o případnou obměnu týmu," popsal Špaček další úkoly Klausova kancléře.
Hájek o své budoucnosti mlčí. Řada úředníků skončí na dlažbě
Weigl má však poměrně velkou šanci, že na Hradě zůstane i po tomto překlenovacím období.
Miloš Zeman už se totiž vyjádřil, že by si zkušeného Weigla ve svém týmu klidně nechal. U Karla Schwarzenberga je to silně nepravděpodobné. Jestli by Weigl na Zemanovu nabídku kývl, nebo se věnoval Klausově institutu, ale neprozradil. Zatím nejtajemnější z Klausovy trojice je zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Petr Hájek. Na otázky, co bude po svém účinkování na Hradě dělat, totiž vůbec neodpověděl.
Co se týče dalších zaměstnanců Hradu, je pravděpodobné, že nově zvolený prezident řadu z nich obmění. "Dá se předpokládat, že budou zásadní výměny na místech ředitelů odborů a že si prezident přivede svoje lidi, kterým důvěřuje. Řadové úředníky asi ponechá, protože jejich výměna není vůbec nutná," dodal Špaček.