Bývalá místopředsedkyně ANO Radmila Kleslová nikam neodešla. Zástupy jejích věrných zůstaly v hnutí a ve státních podnicích. Rozchod s Andrejem Babišem je dočasný. Oba se navzájem potřebují.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš stvořil politické monstrum a teď neví, co s ním. Radmila Kleslová formálně přišla o všechny funkce v hnutí ANO i ve státních a městských podnicích. Zůstalo jí pouze křeslo starostky v Praze 10. Nedá se ale říci, že opustila scénu. Pouhý rok a půl jí stačil k tomu, aby pod totální kontrolu získala podstatnou část hnutí ANO v hlavním městě. Svými lidmi obsadila také klíčové městské podniky. Kdokoli by se s ní na půdě metropole pustil do otevřeného konfliktu, musí prohrát. Babiš, natož primátorka Adriana Krnáčová (ANO), nepředstavují výjimku.
"Natolik změnila hnutí ANO v Praze, že jí může být jedno, jakou funkci zastává," řekl zakládající člen hnutí v Praze 1 Jiří Janoušek. "Do všech městských částí, z nichž necítila loajalitu, přišli její lidé. Pryč museli všichni, kdo se jí protivili, byť náznakem," dodal Janoušek. Speciální pedagog a člen správní rady Nadace Jedličkova ústavu vedl před rokem hnutí ANO do komunálních voleb v centrálním pražském obvodu. Spolu s kolegy vybojovali čtyři mandáty. Klub ANO ale už v zastupitelstvu dávno nefunguje. Opustili ho tři lidé. Hlavní příčina: Kleslová.
Skončil jste
Řízení pražské organizace se ujala až v červnu loňského roku, přibližně pět měsíců před komunálními volbami. Nepotřebovala k tomu žádné hlasování. Zpočátku stačilo pouze pověření od Babiše, aby dala věci v Praze do pořádku. Krátce nato se s ní setkal i Janoušek. Před ní ležel na stole papír se jmény členů hnutí v Praze 1, u každého hvězdička nebo křížek, podle jeho perspektivy v hnutí. "Nebojte, vy jste v pohodě," řekla.
Potíže nastaly až letos po Novém roce, když měla stranická buňka vyslat své lidi na krajský sněm. Na schůzi anonistů z Prahy 1 se objevili dva lidé od Kleslové. Tyto nové členy přijalo přímo republikové vedení strany. Prohlásili, že kromě delegátů na sněm se bude volit i nový předseda stranické buňky.
Dosavadní šéf Janoušek nesouhlasil a schůzi ukončil. Proti postupu svých nových kolegů se odvolal ke smírčí komisi hnutí ANO. Od té chvíle neuplynuly ani dva týdny a Janoušek se vypravil na celopražskou schůzi hnutí. U dveří ho zastavila ochranka. Divil se, proč jako předseda Prahy 1 chybí v prezenční listině krajského sněmu. Dal si zavolat Kleslovou.
"Už nejste předseda Prahy 1," řekla mu a odešla. Noví členové, mezi nimi i nový předseda Karel Grabein Procházka, předtím poslali do hlavní kanceláře papír se změnami. Podpořili je čtyři lidé ze staré organizace, což stačilo k ovládnutí celé buňky. A čím se provinil starý předseda?
"Ničím zvláštním. Ne vždy jsem hlasoval, jak chtěla paní Kleslová," vzpomíná Janoušek. Zdržel se hlasování, když o projednávaném bodu neměl dostatek informací. Výjimečně hlasoval proti jejím návrhům. Nepodpořil například opatření, které mělo Jiřímu Holečkovi, pražskému poslanci za ANO, odebrat právo automaticky vystupovat na schůzích krajského předsednictva.
Proti lidem s odlišným názorem takto naposledy vystupoval předseda předrevoluční pražské KSČ Miroslav Štěpán. "To by mě zajímalo, co je to za vola," řekl na adresu milicionáře, který si troufl nesouhlasit se závěrečným usnesením sjezdu Lidových milicí. Podobně Kleslová odstranila všechny své oponenty v městských částech. Ve třetím a devátém obvodu to stihla ještě před volbami. Rozložené organizace ani nesestavily vlastní kandidátky.
* Jak se o Kleslové vyjadřovala pražská primátorka Adriana Krnáčová v soukromé korespondenci kolegům?
* Co vzbudilo u ministra financí Andreje Babiše váhání o Kleslové?
* Co si o Kleslové myslí její bývalí kolegové z ČSSD?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 9. LISTOPADU 2015.