Bývalý senátor Alexandr Novák (dříve ODS) podal minulý týden dovolání k Nejvyššímu soudu a zároveň žádá ministra spravedlnosti, aby do jeho vyřešení nemusel do vězení. Novák dostal v červenci od krajského soudu čtyřletý trest za přijetí čtyřicetimilionového úplatku a v prosinci by měl nastoupit do vězení. Pobytu za mřížemi se snaží zabránit i u okresního soudu, který požádal o odklad ze zdravotních důvodů. Zřejmě zatím ani nezaplatil pětimilionový peněžní trest.
Novák je považován za jednoho z nejvlivnějších členů, takzvaných kmotrů, severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 byl starostou Chomutova, mezi roky 2000 a 2006 seděl za Chomutovsko v Senátu a byl i ve výkonné radě ODS. Za přijetí úplatku ve výši 43 milionů korun původně dostal dvouletou podmínku, ale odvolal se i proti tomu a letos v červenci mu krajský soud změnil trest na čtyřletý a nepodmíněný. Do vězení však nechce.
"Já v zastoupení pana Nováka podával jednak dovolání a jednak podnět ke stížnosti pro porušení zákona k rukám ministra spravedlnosti," řekl Novákův obhájce Jan Růžek (ČSSD). Obojí prý podal minulý týden a mohlo by to odvrátit i Novákův nástup do vězení. "K té stížnosti je možné připojit návrh, aby ministr navrhl nejvyššímu soudu odklad vykonatelnosti rozsudku," dodal Růžek.
Paralelně a už bez Růžkovy účasti žádá Novák o odklad nástupu do vězení i u chomutovského soudu, tentokrát kvůli nespecifikovaným zdravotním důvodům. "Vím pouze to, že byla odeslána žádost o odklad výkonu trestu. Žádost sem přišla 21. listopadu, soud k tomu zjišťuje podklady," řekla mluvčí soudu Lenka Chalupová. Lhůta pro rozhodnutí podle ní není stanovena. Výzvu k nástupu poslal soud 16. listopadu a podle zákona je nutné ji uposlechnout do měsíce. Lékařská zpráva o zhoršeném zdravotním stavu by však mohla mít odkladný účinek.
Jasno není ani o pětimilionovém peněžitém trestu, který mu soud vyměřil. Soud zatím ani nemá potvrzeno, zda Novák převzal výzvu k zaplacení.
KAUZA BÝVALÉHO SENÁTORA NOVÁKA |
Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999. Chomutov tehdy prodal akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé společnosti VNG Leipzig, která pak za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby však neskončily u něj, nýbrž přes kyperskou firmu na rakouském soukromém účtu Novákových. Novák se hájil tím, že peníze dostala jeho manželka jako půjčku na podnikání v Rakousku právě od kyperské firmy Interkontraktor. |