Kníže se <span>pustil do Klause</span> kvůli Gruzii

Domácí
18. 8. 2008 16:26
Karel Schwarzenberg kritizuje prezidenta Klause kvůli válce v Gruzii.
Karel Schwarzenberg kritizuje prezidenta Klause kvůli válce v Gruzii.

Karel Schwarzenberg kritizuje prezidenta Klause kvůli válce v Gruzii.Prezident Václav Klaus ve svých názorech na gruzínsko-ruský konflikt opomenul odpovědnost Moskvy, prohlásil dnes ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Uvedl, že za dění na Kavkaze je vedle Gruzie odpovědné i Rusko, které v regionu provokovalo.

Novinářům ministr řekl, že prezidentův "poněkud odlišný" názor na dění v oblasti respektuje, nicméně trvá na svém stanovisku. Podle ministra je škoda, že se ústavní činitelé před zveřejněním názorů na spor neporadili.

"V různých státech se ozývají různí politici. Někdy odlišně. To není jen u nás. Byl bych radši, kdyby o tom byla porada předtím, než se všichni ústavní činitelé vyjádří. Tak se holt stalo," řekl ministr. Konzultaci by uvítal i šéf zahraničního sněmovního výboru Jan Hamáček. Ministr dodal, že nehodlá Klause nějak "umravnit".

K TÉMATU: Klaus přitvrdil: Vina je na straně Gruzie

Prezident v dnešní Mladé frontě Dnes za rozpoutání konfliktu kritizoval Gruzii. V textu dal vinu za válku gruzínským politikům. "V zodpovědnosti za vyvolání války je role gruzínského prezidenta, vlády a parlamentu neoddiskutovatelná a evidentně fatální," napsal Klaus. Šéf české diplomacie naopak již dříve prohlásil, že tím, kdo dlouho doutnající konflikt vyvolal, bylo Rusko.

Schwarzenberg připustil, že útok Gruzínců na Jižní Osetii byla vážná chyba. Ministr ale současně upozornil, že nelze zapomínat na různé předchozí ruské provokace, které se v poslední době stupňovaly. Za nejvážnější považuje udělování ruského občanství lidem v Jižní Osetii a Abcházii: "Takovou 'rusifikaci' považuji za velmi vážnou provokaci."

Premiér Mirek Topolánek už po vypuknutí bojů řekl, že vidí paralelu mezi vpádem ruských vojáků do Osetie a invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Klaus toto přirovnání odmítl.

POSTOJE ČESKÝCH POLITIKŮ k válce v Gruzii najdete ZDE.

"Je to věc, která se v případě prezidenta Klause nestala poprvé," komentoval Hamáček odlišná stanoviska Hradu a vlády. "A jako takového ho musíme brát," podotkl. Hamáčkovi je bližší postoj prezidenta než Schwarzenberga. Klausovo stanovisko pokládá za vyváženější.

Podle prezidenta Klause je za válku na Kavkaze odpovědná Gruzie.Podle amerického velvyslance v Česku Richarda Grabera je nyní nutné především stažení ruských jednotek z Gruzie. Odpovědnost za konflikt nechtěl hodnotit. "To je na debatu, kterou můžeme vést později," řekl na dotaz, co si myslí o Klausově názoru, že za spor může především Gruzie. Podle Grabera je třeba, aby Rusko respektovalo suverenitu a integritu Gruzie a aby Jižní Osetie a Abcházie zůstaly součástí Gruzie. Invaze Rusů do Gruzie byla podle velvyslance plánovaná. "Byl to plánovaný útok," uvedl s tím, že odvetná akce Ruska nebyla adekvátní okolnostem.

Česká vláda bude situaci v Gruzii posuzovat ve středu a Schwarzenberg plánuje podat návrh na další humanitární pomoc této zemi. V úterý ministr odletí do Bruselu na schůzku ministrů zahraničí NATO ke sporu Rusko - Gruzie. Ozbrojený konflikt mezi Moskvou a Tbilisi vznikl kvůli proruské provincii Jižní Osetie, kterou se pokusily dobýt gruzínské jednotky. Gruzínci se však střetli s ruskou armádou, která na ně zaútočila i mimo sporný region.

Foto: Robert Ztalohlávek, Petra Mášová

Autor: ČTK

Další čtení

V Čeladné se zřítil strop hotelu, tři lidé zraněni, nikdo nezůstal pod sutinami

Domácí
9. 5. 2025

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ