Koalice přidá učitelům. Příští rok dvě miliardy
02.07.2010 12:39 Původní zpráva
Ve školství jako v jediném oboru příští rok vzrostou platy. Koalice se shodla, že na platy učitelů půjde už za pár měsíců 2,1 miliardy a v roce 2012 další čtyři miliardy. Pak budou platy na tři roky zmrazeny.
"Je to maximum možného, co lze na úkor jiných skupin vzít a poslat do škol. Už není z čeho brát a kde nic není, ani čert nebere. Udělat to ale musíme, protože jestli děti nebudou vzdělané, nebudeme mít na důchody," prohlásil šéf Věcí veřejných Radek John.
"Hrozí, že se sníží úroveň českého vzdělání. Nebylo by na evropské úrovni. A to evropské školy nejsou na světové úrovni," dodal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Test státní maturity za rok
Učitelé budou do budoucna odměňováni i podle výsledku svých žák, aby se vyvinul tlak na úroveň vzdělání. Koalice chce totiž zavést srovnávací zkoušky pro žáky 5. a 9. tříd. "Jedině dobré vzdělání může zachránit tuto republiku," míní John.
Koalice hodlá také do škol přivést psychology, aby řešili šikanu a užívání drog a příští rok plánuje generální zkoušku státních maturit. Po ní se chce rozhodnout, zda bude tento typ ukončení středoškolského studia vůbec zavádět.
"Musí se jednou pro vždy rozhodnout. Můj názor je takový, že se státní maturita odloží a po po testu nakonec zruší," míní Petr Nečas.Vláda také zavede nejpozději do roku 2013 systém půjček a grantů, které budou předcházet zavedení školného. A počítá se zřízením výzkumných univerzitních center, ovšem státem podporovány budou jen ty s excelentními výsledky. "Nebude to plošné podpora průměru, ale selektovaná podpora vysokého nadpůrměru," komentoval Nečas. Stát by také měl daňově zvýhodnit firmy, které výzkum financují.
Jak na církevní restituce? Zatím odloženo
Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se na další schůzce o programu dohodli, že je nezbytné v co nejkratší době vyřešit otázku vztahů a majetku mezi státem a církvemi, aby mohly být církve nezávislé na státu. Jak se vše prakticky provede ale není jasné.
Lídři přiznávají, že pokud by se na tom měli nyní dohodnout, vláda by nevznikla ani do konce prázdnin. "Máme na to odlišný názor než naši partneři, takže jsme řešení zatím odložili. Máme na to roky, jednání o vládě by se tím strašně protáhla," přiznal John (VV).
Na to ale reagoval Karel Schwarzenberg (TOP 09): "Nesouhlasím s tím, že na to máme roky. Už dvacet let po revoluci je velmi dlouhá doba, kdy vyrovnání nebylo dohodnuto. Je na čase to co nejrychleji vyřešit." Podle Petra Nečase (ODS) na řešení čekají především obce a města. "Není to jen v zájmu státu," dodal.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.