Kolem mateřské horko i v EU: Brusel <span>nutí matky odpočívat</span>

Domácí
24. 2. 2010 12:20
Evropský parlament chce dovolenou pro všechny čerstvé matky.
Evropský parlament chce dovolenou pro všechny čerstvé matky.

Evropský parlament chce dovolenou pro všechny čerstvé matky.Mateřská není sporným tématem jen v Česku. Zatímco u nás se politici přou o výši této dávky, v Bruselu vrcholí debata o tom, zda ambiciózní ženy přinutit k čerpání mateřské násilím.

Povinná mateřská je v EU na spadnutí. V úterý ji v Evropském parlamentu podpořil důležitý výbor pro práva žen a rovnost pohlaví. Ten navrhuje k příslušné evropské směrnici, která mateřskou upravuje, přidat celkem 169 pozměňovacích návrhů. Většina z nich pochází z dílny levicových stran, včetně právě povinné mateřské.

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci přilepší matkám. Prošlo zvýšení mateřské

Evropská levice argumentuje tím, že stále více žen mateřskou ignoruje a ihned po porodu se vrací zpět do zaměstnání, aby neohrozily svou kariéru. Proto se rozhodla, že ochrání ženy před nimi samými. Ženy by si tak nově musely vybrat nejméně šest týdnů povinné a plně placené mateřské dovolené, nárok by pak měly na 18 týdnů mateřské. Vzniknout má i institut placené otcovské dovolené.

Dodatky o mateřské obhajuje portugalská socialistka Edite Estrelová.O konečné podobě směrnice by měl Evropský parlament rozhodnout na svém plenárním zasedání v Bruselu ve dnech 24. a 25. března. Do té doby ještě svede pravice s levicí o kontroverzní ustanovení boj. Nejhlasitěji novou podobu směrnice odmítá skupina Evropských konzervativců a reformistů, jejímž členem jsou i poslanci zvolení za ODS. Označuje ji za vítězství ideologie nad zdravým rozumem.

„Za největší absurditu považuji to, že by se toto nařízení povinně vztahovalo i na OSVČ, tedy na ženy-podnikatelky," říká europoslankyně ODS Andrea Češková. Souhlasí prý s tím, že ženy v těhotenství a po porodu potřebují pracovněprávní ochranu, ale jen tam, kde to má smysl. „Nemůžeme přece ženám a zvlášť podnikatelkám odepřít svobodnou volbu se rozhodnout, zda chtějí pokračovat v práci, či nikoliv," dodává Češková.

Pokud však sporný paragraf získá podporu evropských socialistů a frakce evropských lidovců, pravice jejich vůli nezvrátí.

Foto: Profimedia.cz, socialistsanddemocrats.eu

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ