Reakce na sjezd
Komunista: V ČSSD jsou alibisti a my nejsme hloupí
16.03.2013 18:00 Rozhovor
Bohumínské usnesení používají sociální demokraté jen jako alibi ve chvíli, kdy se nedohodneme, tvrdí místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Podpora menšinové vlády ČSSD je pro něj varianta. Nevidí však důvod, proč ji slibovat předem. "Je předčasné utíkat od odpovědnosti," řekl Dolejš v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ, v němž reagoval na výsledky sjezdu ČSSD v Ostravě.
Anketa:
Vadila by vám společná vláda ČSSD a KSČM?
Jak se vám líbí nové vedení ČSSD? Otevřel se podle vás větší prostor ke spolupráci sociální demokracie a KSČM?
Rozhodující je volební výsledek. Vnímám, že ve vedení ČSSD nejsou lidé, kteří by apriorně stavěli překážky, když bude dobrý pro spolupráci levice. Ale také vnímám, že tam jsou lidé, pro které je významnou, ne-li prioritní variantou obrátit se na partnery napravo.
Na sjezdu v Ostravě se hodně skloňovala možnost jednobarevné menšinové vlády ČSSD...
Už nástup Miloše Zemana do prezidentské funkce podtrhl, že varianta menšinové vlády, která zvítězila v roce 1998, bude pro sociální demokracii velkým pokušením. Doufám však, že si ČSSD jasně uvědomuje, že smluvní spolupráce s ODS pro ni byla spíš negativní. A také doufám, že vnímá hlas voličů, že chce skutečnou změnu a ne změnu 'na oko'.
Znamená to, že jste připraveni menšinovou vládu sociální demokracie podpořit?
Nikdy jsme neodmítali jakoukoliv variantu vládnutí, která by byla sociálně odpovědnější. Jaká varianta to ale bude, záleží na volebním výsledku. Před voliče předstupujeme s vlastním programem a máme zájem na tom, abychom ho mohli prosazovat. Myslím, že dobrý volební výsledek KSČM může udržet těžiště alternativy vládnutí vlevo. Naopak špatný posune ČSSD doprava.
A když bude výsledek KSČM hodně dobrý, budete chtít rovnou i křesla ve vládě?
Když bude hodně dobrý, tak se lze bavit o všech variantách. Slibovat někomu předem podporu menšinové vlády se nedělá, to není rozumné. Naší prioritou je obsah vládnutí. A je předčasné utíkat od odpovědnosti. Koalice ČSSD a KSČM existuje v devíti krajích. Je třeba ji otestovat, ale myslím, že levicové kraje jsou schopny ukázat, že to jde. Co bude na úrovni centra, se teprve ukáže.
ČSSD v tomto směru stále zavazuje bohumínské usnesení. Nebo máte pocit, že se blíží čas jeho zrušení?
Je otázka, jestli je to opravdu o dikci bohumínského usnesení, protože jak si ho pamatuji, zapovídalo koaliční spolupráci v obecné rovině a zdaleka nejen s KSČM. Spousta věcí z něj už v praxi neplatí. Takže bohumínské usnesení do jisté míry slouží jako alibi v situaci, kdy se ty strany nedohodnou.
Měla by KSČM do případné koaliční vlády vůbec dostatek kvalitních lidí, když i její zástupce ve vedení krajů teď mnohde dostihuje kontroverzní minulost?
Zásobník jmen a kádrů tady je. KSČM má stínovou vládu, to jsou lidé, kteří se připravují na konkrétní resort. Samozřejmě je to pro nás ale zdůraznění potřeby myslet na tyto věci při sestavování kandidátek do parlamentních voleb. Musíme myslet na to, že už to není jen o opoziční roli, ale že se ta role může změnit v koaliční.
Anketa:
Jak hodnotíte dosavadních sedm let vlády pravice?
-
Dobře. 20 %
-
Průměrně. 15 %
-
Katastrofa. 66 %
Vraťme se ale ještě jednou k případné podpoře menšinové vlády ČSSD. Co byste si dali jako podmínku? Chtěli byste zajímavé posty ve sněmovně a křesla náměstků?
Každá strana, která by měla podporovat menšinovou vládu, má své limity a priority. A i když je nemůže prosazovat přímo, bude hledat styčné body v programu a způsob kontroly jejich naplňování. Jaký, to je věc diskuse. První je rozdělení pozic v parlamentu. V žádném případě ale nemá cenu mluvit o exekutivních postech. Ty by měly být daleko bedlivěji obsazovány podle odborných a ne politických kritérií.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.