Předseda KSČM Vojtěch Filip na stranickém sjezdu v Liberci obhájil (až) ve druhém volebním kole funkci. Komunistům bude šéfovat další čtyři roky. Zvítězil nad místopředsedou strany Stanislavem Grospičem poměrem hlasů 275 ku 168. Delegáti spolu s ním zvolili prvního místopředsedu. Stal se jím bývalý poslanec Petr Šimůnek.
Při volbě předsedy a místopředsedy bylo vydáno po 453 hlasovacích lístcích. V případě předsedy jich bylo odevzdáno 443 platných.
Filip, který je považován za představitele většinového pragmatického křídla, při představování kandidátů hovořil jen krátce a odkázal na své předchozí proslovy. Podle sjezdových kuloárů zřejmě proto nevyhrál již v prvním volebním kole. K vítězství mu chybělo pět hlasů. "Myslím si, že těch 60 procent odevzdaných hlasů je mandát poměrně silný," řekl Filip po zvolení.
Grospič delegátům sliboval, že bude usilovat o to, aby KSČM opustila cestu každodenního pragmatismu, při kterém se vytrácí její dlouhodobý program a vize, aby pouze nekritizovala vládní politiku, ale více poukazovala na podstatu dlouhodobých problémů a předkládala alternativu.
Podporu Grospičovi vyjadřovali komunisté, kteří považují čtyřicetiletou komunistickou vládu na rozdíl od polistopadového vývoje za stabilní a vzkvétající období nových českých dějin. Mezi ně patří například poslankyně a předsedkyně pražských komunistů Marta Semelová a neúspěšný kandidát na prvního místopředsedu, šéf Svazu mladých komunistů Československa Lukáš Kollarčík, který letos při únorovém výročí komunistického převratu v roce 1948 hovořil u hrobu komunistického vůdce Klementa Gottwalda na Olšanských hřbitovech.
Filip: Česká společnost je v bodu zlomu
Ve svém dopoledním bilančním projevu na sjezdu v Liberci Filip řekl, že lid čekají v dohledné době nejhlubší revoluční společenské změny, česká společnost je v bodu zlomu.
Šéf KSČM obvinil vládu, že vysává peníze z kapes středních a chudých vrstev, deformuje penzijní a pojistný systému. "Česká republika se pod vedením koaličních politiků propadá do bezvýznamnosti," zdůraznil. Dívají se na nás jako na korupční zemi, dodal. Děkoval naopak občanům za jejich postoj a za jejich účast na demonstracích a za jejich podpisy pod peticemi. Nemůže být menších cílů než porážka Nečasovy vlády a zastavení jejich reforem, řekl Filip.
Pochvaloval si, že dříve přehlížená KSČM začala být uznávaným subjektem u občanských iniciativ. Podotkl, že se loni dokonce podařilo prosadit vystoupení zástupců KSČM na demonstracích občanských iniciativ.
Minulá léta znamenala podle Filipa rozvrácení stability a bezpečnosti ve světě. Mírový rozvoj civilizace byl ohrožován radikalizací globálního kapitalismu. Současná hospodářská krize daleko překonává krizi 30. let. Jde o krizi morální. Nápravu vidí šéf českých komunistů jedině v radikální změně samého systému, nebo alespoň ve výrazné regulaci globálního kapitálu.
Kritice Filip podrobil také Spojené státy a jejich snahu o ekonomickou a vojenskou nadvládu, jak řekl. Státy a národy ale podle něj chtějí spravedlivější rozdělování bohatství ve světě a jeho proměnu v mnohopolární svět. Přesvědčen je, že vítězem zápasu o charakter sociálněekonomického modelu bude Čína se svou moderní ekonomikou a sociálně spravedlivějším řízením společnosti a rozdělováním hmotných statků.
Nadnárodní globální společnosti se podle Filipa snaží ovládnout veřejné mínění. Dochází k mediálním blokádám levicových názorů zvláště pak KSČM. V porovnání s minulostí je děsivá. Představitelé jiných stran se dostávají do médií násobně častěji. "To je mediokracie," zdůraznil komunistický předseda.
Na závěr Filip zdůraznil, že dlouhodobým cílem je budování spravedlivějšího společenského řádu - socialismu. Komunisté ho považují za první stupeň komunismu.