Špehování parlamentní strany je nepřípustné, rozzlobili se komunisté v reakci na informaci, že by při přípravě návrhu na soudní zákaz KSČM mohla pomoci i Bezpečnostní informační služba.
Místopředseda komunistů Stanislav Grospič označil "špehování parlamentní strany, která respektuje a dodržuje právní řád České republiky na rozdíl od stran vládní koalice" za porušení ústavy a demokratických principů.
Komunisté reagují na informaci, že ministerstvo vnitra při shánění důkazů na případný soudní zákaz KSČM nevyloučilo využití informací od Bezpečnostní informační služby.
Zástupce šéfa odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Karel Bačkovský deníku Právo řekl, že vnitro bude po nějakou dobu monitorovat veřejné aktivity a vyjádření zástupců KSČM v parlamentu i mimo něj. "Je možné v rámci spolupráce mezi státními orgány využívat i informací od zpravodajských služeb," poznamenal.
Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert pak uvedl, že kontrarozvědka se "dlouhodobě zabývá všemi aktivitami, u kterých je podezření, že směřují k destabilizaci a odstranění daného politického systému a ústavního pořádku".
Podnětem pro obnovení jednání o zákazu KSČM bylo vystoupení komunistických poslanců při projednávání zákona o uznání protikomunistického odboje a jeho aktérů. Bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček v této souvislosti mluvil o "politické adoraci teroristických aktů minulosti". Podle poslankyně KSČM Marty Semelové by si uznání a ocenění zasloužili spíše pohraničníci bránící komunistické hranice.
Podle koaličních poslanců byly jejich projevy v rozporu se zákonem o protiprávnosti komunistického režimu.