Je to od vedení podraz. Nasazujeme vlastní čest - a oni se nám takto odvděčí. To vzkazují Občanské demokratické straně reprezentanti některých oblastních sdružení. Tamní politiky rozhořčila výhrůžka, že kvůli spolupráci s komunisty by mohli přijít o svou licenci. V některých městech dokonce ODS ztrácí své stranické přívržence.
Výkonná rada ODS v polovině ledna vzkázala svým oblastním sdružením, že pokud do konce února nepřeruší spolupráci s Komunistickou stranou Čech a Moravy, vedení jim odebere licence. Na třicet sdružení po celém Česku nyní řeší, jaký bude jejich osud.
Anketa:
Myslíte si, že by měla ODS skončit na radnicích, kde spolupracuje s KSČM?
- Ano, bylo by potřeba, aby se podle stranických stanov chovali i místní politici. 25%
- Ne, nebylo by to fér k voličům, kteří si všechny členy do svého čela zvolili. 25%
- Pokud vše funguje a obci se daří, tak nevidím důvod, proč to měnit. 25%
- Myslím, že by se to mělo omezit je na místa, kde měla ODS jinou možnost, než si podat ruce s KSČM. 25%
Například v Leštině u Světlé stojí v čele obce starosta ODS Jaromír Vadinský. Jeho zástupcem se stal Jaroslav Adamec, který v říjnových komunálních volbách kandidoval za KSČM a dostal třetí nevyšší počet hlasů. Teď by měl Vadinský doposud fungující spolupráci přerušit. "Jsem z toho dost špatný. V roce 1995 jsem ODS u nás zakládal - a teď to vypadá, že budeme končit," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Vadinský.
"Ukliďte si ve svých sférách"
Podle starosty neudělal nic špatného, jen se řídil tím, jak hlasovali lidé v obci. "Místní si ho zvolili ve svobodných volbách stejně jako mě. Mnohem horší je to, co ODS udělala v Praze," kritizuje Vadinský oranžovomodrou koalici v hlavním městě. Podobný názor má i starosta Nasavrk na Pardubicku Milan Chvojka, podle kterého by si vedení občanských demokratů mělo "nejdřív udělat pořádek ve svých sférách".
Odlišná situace je od února v Ronově nad Doubravkou. Oblastní sdružení, které čítalo pět členek, vzkaz z Prahy rozčaroval natolik, že se rozhodly činnost okamžitě ukončit.
"Pro stranu tady pracovalo pár lidí, jsme skoro samé důchodkyně, a oni se chovají tímto způsobem," stěžuje si místostarostka Hana Culková. V příštích letech tak občanští demokraté nebudou mít v téměř dvoutisícovém Ronově žádné zastoupení. Podobná situace se však může týkat i dalších měst, která o svém osudu teprve rozhodnou.ODS ztrácí vizitku slušnosti
Pevnou půdu pod nohama ztrácí ODS i ve Středočeském kraji, kde se výhrůžka týká pěti sdružení. "Tady se volí podle lidí, podle toho, co se pro obec udělá, ne podle stranické příslušnosti," vysvětluje starosta Zlonic Rudolf Čížek: "Naopak lpění na tom, která strana v radě sedí, mi připomíná bývalé kádrování. ODS tímto ztrácí vizitku slušnosti."
Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ většina sdružení nepočítá s tím, že by se mělo od března něco měnit. Nemají prý podepsanou koaliční smlouvu, a pokud si lidé ve volbách zvolili do vedení komunistu, je to podle nich voličské právo.
"Víte, jsme malé město, známe se navzájem a já vím, na koho se mohu spolehnout. Kdybych uposlechl vedení a skončil, tak bych se snad musel odstěhovat," dodává Vadinský.