Výhody zákonodárců
Konec beztrestnosti? ODS v Senátu navrhne úplné zrušení imunity
29.04.2012 07:05 Původní zpráva
Ačkoli senátoři ve čtvrtek zamítli novelu omezující imunitu zákonodárců, právě v horní parlamentní komoře se má už na příští schůzi projednávat další návrh. Tentokrát půjde o úplné zrušení této výhody. Naděje na úspěch však není vysoká, protože v minulosti politici vždy z různých důvodů podobné nápady odmítli.
"To je jediný čistý způsob," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ senátor Jaroslav Kubera (ODS) ke svému návrhu, který počítá se zrušením imunity s výjimkou na proslovy v parlamentu a na hlasování. S nápadem přišel už v roce 2006, avšak neúspěšně.
Přitom právě Kubera byl jedním ze zákonodárců, kteří hlasovali proti předloze poslankyně Kateřiny Klasnové (VV). Ta počítala s tím, že se od příštího roku zruší dosavadní praxe, kdy je trestní stíhání poslance nebo senátora v konkrétní kauze navždy vyloučeno, pokud to sněmovna nebo Senát odmítnou. Nadále mělo platit, že zákonodárce není možné stíhat v jeho funkčním období bez souhlasu komory, jejímž je členem.
Právě tato verze vadila některým senátorům ODS, ČSSD, či Jaroslavu Doubravovi ze strany Severočeši.cz. Podle Kubery je jedním ze základních pravidel, že trest má následovat bezprostředně. Proto pro návrh nezvedl ruku. Záměr Klasnové nakonec neprošel o dva hlasy i kvůli nepřítomnosti řady senátorů.
Proti byl mimo jiné Zdeněk Schwarz (bezp. za ODS). Ten TÝDNU ke Kuberově staronovému nápadu řekl: "Bude záležet na konkrétním znění úpravy ústavy. Také na názoru klubu a opět si vyslechnu názory diskutujících senátorů na plénu při projednávání návrhu. Poté se rozhodnu." S imunitou podle svých slov nemá problém. "Nikdy jsem ji nevyužil a nemám důvod zneužít. Občané by měli být kritičtí vůči poslancům a senátorům, kteří imunitu využívají a zneužívají, nikoli vůči senátorům, kteří hlasovali proti návrhu poslankyně Klasnové," dodal Schwarz.
Je to pojistka, míní Töpfer
Další ze senátorů, kteří omezení imunity odmítli, Tomáš Töpfer (bezp. za ODS) podle svých slov úplné zrušení v minulosti podpořil. Vadí mu ale, že podle něj média klamou veřejnost, když hovoří o doživotní imunitě, protože ta se týká pouze konkrétního případu, kdy sněmovna nebo Senát dotyčného nevydá, což se navíc v praxi nestává. Jak bude o Kuberově návrhu hlasovat, zatím není jasné. "Já jsem velmi konzervativní. Imunita zákonodárců a soudců je pojistkou, aby nemohlo ze strany exekutivní moci docházet k nějakým účelovým obviněním, a proto může sněmovna nebo Senát nevydat svého zákonodárce," uvedl pro TÝDEN Töpfer.
Pro úplné zrušení imunity bude místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který na čtvrtečním hlasování nebyl přítomen. "Mě debaty o tom, jestli máme mít imunitu takovou nebo makovou, dost nebaví. Pojďme se jí úplně zbavit a nechme to jenom na politické projevy," řekl TÝDNU.
Sociální demokraté podle svého předsedy Bohuslava Sobotky přitom chtějí urychleně připravit další ústavní novelu ve stejném znění, jaké ve čtvrtek Senát zamítl. Stranický šéf přitom zkritizoval své spolustraníky ze Senátu, kteří při hlasování chyběli.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.