<span>Konec poplatků</span>. Levice ve sněmovně uspěla

Domácí
15. 5. 2009 10:05
Podle Davida Ratha by nemělo platit poplatky 70 procent lidí.
Podle Davida Ratha by nemělo platit poplatky 70 procent lidí.

Po dvaceti minutách si vzali zákonodárci z ČSSD pauzu.Další osud zdravotnických poplatků nyní drží v rukou senátoři. ČSSD jim ve snaze o splnění svého předvolebního slibu poslala společně s KSČM dva různé návrhy. Jeden zcela ruší poplatky u lékaře, druhý je kompromisem, který od placení osvobozuje děti a seniory.

Poslanci ČSSD a KSČM se z opatrnosti rozhodli pro zcela výjimečný krok. Aby rušení poplatků mělo více šancí, nabízí Senátu hned dvě varianty. Kompromisní znamená, že by poplatky neplatily děti do 19 let, dárci krve, invalidní důchodci, nepracující senioři a také lidé, jejichž příjem nepřevyšuje dvojnásobek životního minima.

"ČSSD plní jeden ze svých slibů. I když jsme slíbili zrušit poplatky až po vítězství ve volbách do sněmovny, máme dobře našlápnuto už nyní," pochválil se předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle Davida Ratha by tak během léta nebo do podzimu přestalo platit poplatky asi 70 procent lidí.

ČTĚTE TAKÉ: Rána pro Ratha: soud opět zakázal proplácet poplatky

Kdo by neměl platit poplatky

Kompromisní návrh sociálních demokratů o regulačních poplatcích počítá, že od placení budou osvobozeny tyto skupiny lidí:

- děti a mládež do 19 let

- senioři 

- dárci krve a kostní dřeně 

- sociálně slabší lidé  

Hned po hlasování se však začali poslanci hádat. Ti z ODS totiž vidí problém v tom, že existují právě dva zákony o rušení poplatků. Jiní zase vyčítají ČSSD, že nechává rozhodnutí na senátorech. "Je to obrovská arogance a nezodpovědnost od levice. Je to situace, která dosud nemá obdoby. Poslanci rozhodli o jedné věci dvakrát. To je legislativní marasmus. Čekáme, že Senát oba návrhy vrátí zpět," řekl poslanec Boris Šťastný (ODS).

Podle něj by dokonce mohlo dojít k situaci, že by vstoupily v platnost oba zákony a nebylo by jasné, co vlastně platí. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik míní, že vše je jasné. "Bude platit ten zákon, který je silnější. Tedy náš, zrušení všech poplatků," řekl.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková na schůzi Poslanecké sněmovny.Nová ministryně zdravotnictví Dana Jurásková dokonce prohlásila, že nemůže zaručit dostupnou péči pro všechny, kteří ji budou potřebovat. Výpadkem poplatků by české zdravotnictví přišlo o deset miliard korun. "Ten výpadek způsobila vláda Mirka Topolánka. Tím, že snížila platby za státní pojištěné a zvedla stropy pojištění pro nejbohatší pojištěnce. Chceme jednat s ministryní a podpořit zvýšení plateb," řekl hejtman a poslanec David Rath (ČSSD).

Je sice pravděpodobné, že Senát, který ovládá ODS, rušení poplatků zamítne a návrh vrátí zpátky poslancům, ale sociální demokraté věří, že to je nezastaví. "My budeme mít pro jednu nebo druhou verzi, pokud je senátoři vrátí, sto jedna hlasů," řekl Jiří Paroubek. Kdo bude pro zákon hlasovat, neupřesnil. "Poučili jsme se z prosincových hlasování, jsme si prakticky jistí," říkají sociální demokraté.

Ilustrační foto: Jan Schejbal, ČTK

Další čtení

Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ