Začal další díl seriálu o pnutí ve vládní trojkoalici. Straně Věci veřejné se nelíbí návrh rozpočtu na příští rok. "Ty verze, které jsem měl v ruce, jsou katastrofické. Situace je vážná," zlobí se předseda nejmenší vládní partaje Radek John.
Vládní Věci veřejné mají vážné výhrady k návrhu rozpočtu, který ekonomickým ministrům na noční poradě předložil ministr financí Miroslav Kalousek. Podle VV je návrh v rozporu s koaliční smlouvou. Partaj se cítí být svými koaličními partnery podvedena. Podle Johna je situace velmi vážná.
"Jde o to, jestli na stavbu silnic a železnic budou peníze. Jde o to, jak to bude s rozpočtem ministerstva školství," řekl John serveru idnes.cz. "Pan ministr Kalousek udělal takovou fintu - jako že se přidají čtyři miliardy na platy učitelů, ale školství se vezmou miliardy z rozpočtu," dodal John.
"Všechny nás překvapil pan ministr financí tabulkou, kterou rozdal v noci na poradě ekonomických ministrů, která mění veškeré dohody z koaliční smlouvy," uvedl ekonomický expert VV Michal Babák.
Klid v koalici tak vydržel jen necelé dva týdny. Poté co TOP 09 a ODS kývly na nový post pro místopředsedkyni VV Karolínu Peake (stala se vicepremiérkou pro boj s korupcí) a dosazením stranického ministra na resort dopravy (místo nestraníka Radka Šmerdy přišel Pavel Dobeš), se zdálo, že přes léto bude klid. Omyl, je tu nový svár. Ostatně v rozhovoru pro časopis TÝDEN jej předpověděl ministr školství Josef Dobeš (VV). "Koalici čeká válka o rozpočet. Já pro podobu, kterou představil ministr financí Miroslav Kalousek, ruku nezvednu. Chce uspořit dvacet miliard. Ale jestli vezme polovinu ze školství, tak já říkám - sorry, toto není politika této vlády. Polovinu úspor loni nesli Bárta s Johnem, letos to má nést Dobeš? To ať si Kalousek řízne do svých ministrů. Tenhle rozpočet neprojde. A nedovedu si představit, že by pro tento rozpočet zvedli ruku komunisti, sociální demokraté a Věci veřejné," řekl Dobeš.
Boj o miliardy v dopravě
V novém sporu jde o 14 miliard korun. Věci veřejné chtějí, aby byl o tuto částku zvýšen rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, ze kterého se například platí opravy i výstavby silnic a dálnic. Podle návrhu Miroslava Kalouska by do fondu putovala částka 33 miliard korun - a ne 47 miliard korun, jak by chtěly Věci veřejné. Ty se proti Kalouskově návrhu ohradily, že za takové situace by jen těžko mohly začít nějaké nové stavby a Česko by ani nevyužilo evropské fondy, které jsou podmíněny spolufinancování z domácích zdrojů.
Požadavek Věcí veřejných však naráží na jiný zásadní závazek vlády - že schodek státního rozpočtu nesmí v následujícím roce přesáhnout 3,5 procenta HDP, tedy částku 105 miliard korun. Oproti letošnímu by tento schodek byl nižší o 30 miliard korun. Toho lze docílit tvrdými škrty či prosazením změny zajišťující vyšší příjmy. Podle Kalouska by asi polovinu této částky mělo zajistit snížení výdajů ministerstev zhruba o 5 procent.
Zvýší se DPH?
Spor mezi vládními stranami by se mohl rozvinout také o způsob zvýšení DPH. VV totiž podle Johna odmítají vyšší sazbu DPH, než na jaké se koalice dohodla při debatě o důchodové reformě. Právě posunutím sazby DPH až na 19 procent by však Kalousek mohl nabídnout v případě, že ministři odmítnou navržené škrty ve svých resortech.
"My říkáme: zvyšte daně, nikoliv však DPH. Její zvýšení je pro nás nepřijatelné. Bylo by to porušením toho, o co jsme se čtvrt roku hádali v rámci důchodové reformy," řekl aktualne.cz John. Koalice tehdy dohodla zachování DPH ve výši 20 procent, dolní sazba se má z deseti zvýšit na čtrnáct.
VV své požadavky k rozpočtu vznesly v závěru červnového maratonu koaličních vyjednávání o pokračování vlády. ODS a TOP 09 ale rázně odmítly téma rozpočtu vnášet do dodatku koaliční smlouvy. VV se nakonec rozhodly ve vládě zůstat.
Lídři trojkoalice se mají znovu sejít v pondělí.