Pokud budou řečnící poslanci používat ve sněmovně například vulgarity nebo ostré invektivy, předsedající budou v krajních případech přerušovat schůzi. Dohodlo se na tom nedávno vedení dolní komory.
"My jsme se ve vedení sněmovny shodli na tom, že snížíme toleranci k výrokům a výrazům, které nepatří do parlamentní debaty. Pokud v debatě takovéto výroky padnou, tak umožníme řečníkovi si rozmyslet další formu vyjadřování tím, že přerušíme schůzi," uvedl předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD).
Předsedající má právo přerušit projev řečníka i přerušit schůzi. Hamáček zdůraznil, že půjde o krajní řešení. "Předsedající má totiž možnost řečníka taky upozornit na nevhodné vyjadřování," podotkl.
O dohodě ve vedení sněmovny hovořil v Rádiu Impuls místopředseda dolní komory Petr Gazdík (STAN), poukazoval na snahu o zvýšení politické kultury. "Dvě stě lidí je dvě stě lidí a ne každý má stejnou politickou kulturu," uvedl.
Přerušení schůze za dva týdny od dohody předsedající nevyužili. Ve sněmovně to jiskří zejména mezi ministrem financí a předsedou ANO Andrejem Babišem a místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Ostřejší výrazy ale občas vyřkli i jiní poslanci.