"Křižácké tažení proti socialismu!" Poslanci cupovali Chartu 77

Domácí
3. 1. 2017 19:45
Dokumenty Charty 77.
Dokumenty Charty 77.

Když před 40 lety vznikla iniciativa Charta 77, poslanci tehdejšího Federálního shromáždění o ní přímo nemluvili, ale přesto na své nejbližší schůzi s představiteli vlády odsuzovali nepřípustné vměšování ze Západu pod záminkou ochrany lidských práv. Dodávali, že socialistická společnost lidská práva chrání. "Není u nás zaručené právo a svoboda na protisocialistickou propagandu ani na protistátní činnost," řekl podle archivních záznamů například generální prokurátor Ján Feješ.

Společné zasedání Sněmovny lidu a Sněmovny národů se tehdy uskutečnilo v dubnu 1977. Poslanci projednávali zprávu generálního prokurátora ČSSR a Nejvyššího soudu ČSSR o činnosti prokuratury a soudů při upevňování socialistické zákonnosti. "Občanská práva u nás nejsou jen proklamovaná. Opírají se o pevné politické, ekonomické, sociální a právní záruky," tvrdil Feješ.

"V posledních měsících jsme svědky široké, předem připravované a koordinované provokační kampaně, kterou pod záminkou 'ochrany lidských práv a svobod' rozpoutaly proti socialistickým zemím, včetně naší země, reakční kruhy na Západě," řekl poslanec Jaroslav Kalkus.

Václav Havel.Dodal, že tyto snahy vyvolávají u většiny občanů oprávněné hluboké rozhořčení a citoval z dopisů, které mu občané na toto téma poslali. "S pomocí hrstky politických zkrachovanců a odpadlíků z těchto (socialistických) zemí, ignorujíce názory stamiliónů jejich občanů, se (představitelé USA) pokoušejí pod falešnou rouškou obrany lidských práv zahájit nové křižácké tažení proti socialismu," citoval poslanec z dopisu občana Jana Hnáta.

Ministr zahraničních věcí Bohuslav Chňoupek na dotaz poslance Kalkuse ubezpečoval přítomné, že československá vláda rozhodně nepřipustí žádné pokusy o zasahování do vnitřních záležitostí ČSSR, ať už by byly vedeny pod jakoukoli záminkou. "Základní lidská práva a svobody se se v našem socialistickém státě garantují a zabezpečují v tak širokém rozsahu, jako málokde ve světě," tvrdil.

Charta 77."Buržoazní propaganda v poslední době často mluví o tom, že prý soudně i mimosoudně pronásledujeme takzvané 'odlišně smýšlející' u nás," řekl předseda Nejvyššího soudu ČSSR Josef Ondřej. "V souladu s ústavou, o jejíž dodržování přísně dbají i soudy a ostatní státní orgány, nikdo nemůže být ani trestně, ani administrativně stíhán za své přesvědčení," uvedl.

V prohlášení signatářů Charty 77 mimo jiné stojí, že řada základních občanských práv zůstává jen na papíře a například právo na svobodu projevu je zcela iluzorní. "Desítkám tisíc našich občanů je znemožněno pracovat v jejich oboru jen proto, že zastávají názory odlišné od názorů oficiálních. Jsou přitom často objektem nejrozmanitější diskriminace a šikanování ze strany úřadů i společenských organizací; zbaveni jakékoli možnosti bránit se, stávají se prakticky obětí apartheidu," uvedli signatáři.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Majstr Jiří/Doležal Michal

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ