Očima Vladimíra Ševely
Kruté Vánoce? Ty budou až za rok
18.12.2010 15:06
Na zdi v metru čtu slogan "Krutý slevy, krutý hadry". Nevím, jestli i tenhle obchod nabízí "ošoupané" džíny, ale hned mi naskočí ta zpráva o desítkách mrtvých Turků.
Před více než dvaceti lety u jisté části mládeže letěly takzvané plísňáky. Při demonstracích v roce 1989 se říkalo, že podle nich se poznají tajní... Asi to byla pitomost, ale "mrtvý student" Růžička je prý nosil.
Bělené džíny, které se staly módním hitem posledních let, až donedávna nikdo nezpochybňoval. Teď však přichází zpráva, že kvůli pískování, což je jeden ze způsobů výroby oněch pseudoošoupaných kalhot, jen v Turecku zemřelo na padesát dělníků a pět tisíc jich onemocnělo. Džínová látka se ručně a bez roušky drhne křemenným pískem, prach se usazuje na plicích a způsobuje "hornickou nemoc". V Turecku zdraví škodlivou výrobu loni zakázali, přesunula se ale do zemí jako Čína, Bangladéš či Pákistán, kde nikoho nezajímá, co tamní dělníci dýchají.
Minulý týden se i česká Společnost pro Fair Trade připojila k mezinárodní kampani za zákaz pískování. V médiích se o tom objevilo jen pár řádků. Takové zprávy před Vánoci narušují nákupní disciplínu. Co když třeba i mně někdo chce ty cool kalhoty koupit a teď si něco takového přečte? Už tak velký předvánoční stres se u něj ještě zvětší.
Aby jim nebylo hůř
Džínami to jenom začíná. Téměř všechny hračky (95 procent), které evropské děti dostanou pod stromeček, pocházejí z Číny, kde byly z velké části vyrobeny - alespoň to tvrdí fairtradisti - dětmi a často v opravdu drsných podmínkách. V čínských továrnách, kde vznikají komponenty pro mobily, se množí sebevraždy. Made in China je také osm z deseti vánočních ozdob a tak levné jsou mimo jiné proto, že zdraví tamních nádeníků nikdo moc neřeší.
Ale jak s takovými informacemi běžný konzument naloží? Spíše popřeje sluchu ekonomům, kteří tvrdí, že kdyby firmy zlepšily pracovní podmínky dělníků v třetím světě, tamní zboží by podražilo tak, že by pro Západ přestalo být výhodné tam vyrábět. A domorodci by přišli o práci a byli na tom ještě hůř než předtím. Takže jim vlastně pomáháme.
Neférově nakupovat se proto bude i dál. Pod stromečkem přistanou i tisíce novodobých plísňáků, možná i víc než loni. O příštích Vánocích už totiž třeba nebudou. Firmy Levi Strauss a Hennes & Mauritz uposlechly zmíněné výzvy a oznámily, že po této sezóně s prodejem džín vyrobených pískováním skončí. Jestli se přidají další, se zatím neví.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.