KSČM: Koalice se bojí. Koalice: Ne, zrušit vás chceme už dlouho

Domácí
5. 8. 2011 06:25
Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Komunisti údajně přišli na to, proč je chce vláda zničit. Bojí se o křesla v příštích volbách, tvrdí partaj. Je to opravdu tak? Nesmysl, brání se vládní trojkoalice. Za chystaným návrhem je naše dlouhodobé přesvědčení, dušuje se spolek ODS, TOP 09 a VV.

Spikleneckou teorii, jak vyšachovat KSČM z příštích parlamentních voleb, odhalil nedávno komunistický předák Vojtěch Filip. "Hrajou o to, aby tu mohli vládnout i po roce 2014," uvedl na adresu koalice s tím, že chystaný vládní návrh na zrušení KSČM má odrovnat sílící ČSSD jediného potenciálního partnera.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).Podle ministra spravedlnosti a místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila je tahle domněnka velký nesmysl. "Kdyby chtěla vláda postupovat účelově, návrh na zrušení KSČM by podala bez toho, aniž by zadala ministerstvu vnitra připravit důkladný materiál společně s nezávislými odborníky," prohlásil.

A tvrzení vládní koalice, že nejde o náhodnou hurá akci, podporuje i fakt, že se zejména její senátoři snaží o posouzení ústavnosti KSČM už dlouho.

KSČM jako ODS

Proč se však vláda rozhodla vyslyšet jejich volání právě v létě 2011? "Samozřejmě je otázka, nakolik je to souhra náhod a nakolik úmysl," přemítá politolog Petr Just.

Předseda komunistů Vojtěch Filip.Spiklenecká teorie komunistů má totiž v sobě také minimálně jeden reálný základ: rostoucí volební preference. V posledním průzkumu agentury Factum Invenio dohnala KSČM nejsilnější vládní stranu - ODS. A i když jsou dlouhodobě komunisti pořád spíš takzvaně na svém, může to být pro někdejšího hegemona české pravice nepříjemný políček.

Na druhou stranu je však nyní podle politologů na pokus o zákaz komunistů nejlepší příležitost. "Z hlediska posledních deseti let je to vláda, která má k tomuto kroku asi nejblíže," tvrdí politolog Lubomír Kopeček s poukazem na silné protikomunistické naladění části současné koalice.

Mediální hra

Šance na úspěch vlády jsou nicméně podle odborníků mizivé. A tak se spíš nabízí otázka, zda celý spor koalice s komunisty není jen mediální hra. "Že na tom je cosi populistického, to je nepochybné," zhodnotil úsilí vlády zakázat komunisty politolog Bohumil Doležal. Na stejnou strunu podle něj ovšem hraje i KSČM, když se zviditelňuje výroky typu "podívejte se, jak nám vláda ubližuje".

Výrok, který naštval koalici
"Byli to příslušníci Pohraniční stráže, kdo zabezpečovali klid pro pokojný život a práci lidí nejen v pohraničí. A že neměli jednoduchou službu, o tom svědčí historické prameny z 50. let, kdy u narušitelů státní hranice byly nalezeny zbraně, samopaly, ruční granáty."
Marta Semelová, poslankyně KSČM, při projevu ve sněmovně 

Paradoxně na voliče už "rudá" příliš nefunguje. A to v pozitivní ani negativní podobě. "Obávám se, že je to vyčpělé a mnoho lidí to nepřitáhne," tvrdí Bohumil Doležal. A za pravdu mu dává i politolog Petr Just. "Obecně si nemyslím, že by voliči vnímali zrušení KSČM jako zásadní téma," uvedl. 

Navíc odepsání komunistů jako takových stejně ani případný zákaz jedné partaje nezmůže. "Kdyby se přece jen schylovalo k tomu, že by KSČM nemohla v příštích volbách kandidovat, pravděpodobně by si komunisti narychlo založili novou stranu a změna ve sněmovně by stejně nenastala. Byla by tam jen jiná komunistická strana," uvedl Just.

Nebo by se komunističtí voliči přidali k chystané partaji Jiřího Paroubka?

Autor: - val -Foto: Petra Mášová, ČTK

Další čtení

Vedení, které způsobilo páteční blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
9. 7. 2025

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41
ilustrační foto

Na seznamu firem vyvážejících do Ruska je brněnský výrobce pil Pilous

Domácí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ