Ministr vnitra Jan Kubice chce vzít zpět novelu zákona o obecní policii, která počítala s rozšířením pravomocí městských a obecních strážníků. Vláda sice loni v srpnu předpis schválila, v průběhu jeho projednávání ve sněmovních výborech se však zjistilo, že by zřejmě v navrhované podobě sněmovnou neprošel.
"Především členové výboru pro bezpečnost pak ministerstvo vnitra upozornili, že lze v Poslanecké sněmovně očekávat značné množství individuálních pozměňovacích návrhů v průběhu projednávání návrhu zákona v druhém čtení," uvedlo vnitro. Podle něho by pozměňovací návrhy směřovaly i proti ustanovením stávajícího zákona, jejichž novelizaci ministerstvo ani nenavrhovalo. Předpis již dříve kritizovala například opoziční ČSSD, podle níž prý vláda chce, aby strážníci suplovali činnost policie.
"Je třeba zdůraznit, že takovéto nekonsensuální zásahy do právní úpravy činnosti obecní policie by mohly zásadním způsobem ovlivnit její dosavadní víceméně bezproblémové fungování," vysvětlil úřad, proč se pro tento krok rozhodl.
Strážníci měli díky novele získat oprávnění vstupovat do restaurací po zavírací době, třeba i do jejich neveřejných částí v případě, že by se v nich podával alkohol a cigarety nezletilým. Obdobnou pravomoc ke kontrole, zda se lidé mladší 18 let neúčastní hazardu, měli mít také v hernách.
V současné době mohou strážníci vstupovat do provozoven pouze v otevírací době a do míst určených pro zákazníky. Podle důvodové zprávy k materiálu dochází často k situacím, kdy je strážníkům odepřen vstup například s odkazem na to, že v provozovně probíhá soukromá akce.
Novela měla strážníkům umožnit také vyzvat nezletilé k provedení orientačního testu, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo drog, popřípadě dát možnost poslat je i na lékařské vyšetření. Zákon měl rovněž upřesnit, v kterých případech musí strážník z auta odstranit takzvanou botičku.
V České republice slouží téměř devět tisíc strážníků. Obecní policii má zřízenou 350 měst a obcí. Přibližně stejný počet obcí má s některým městem nebo obcí uzavřenou veřejnoprávní smlouvu, na základě které dohlíží strážníci na veřejný pořádek i v těchto místech.