
Poslanecká sněmovna dnes schválila Senátem takto upravenou novelu zákona o návykových látkách. Původně poslanci podpořili verzi, podle níž by byly tyto léky pouze na recept.
Senát na konci března vrátil sněmovně návrh novely k projednání, protože se mu nelíbila změna prosazená poslankyní KSČM Kateřinou Konečnou o převedení léků s pseudoefedrinem, tedy Modafenu, Nurofenu stop grip, Panadolu plus grip či Paralenu plus, na recept. Podle senátorů by to zkomplikovalo život pacientům. Senátní verze se shoduje s původním návrhem předloženým ministerstvem zdravotnictví a projednaným i s odborníky na boj proti drogám.
ČTĚTE TAKÉ: Modafen, paralen, aspirin: prodej léků bude omezen
Senát nechce léky na nachlazení na předpis
Při obhajobě senátní verze se dnes vzácně shodl senátor a bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) s poslancem a hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem (ČSSD). Rath uvedl, že převedením léků s pseuodoeferdinem na recept kvůli "uzounké skupině" výrobců drog by se příliš zasáhlo do životů lidí, kteří jsou zvyklí se léčit se například modafenem. Navíc opatřit si recept není pro narkomafii nic složitého, dodal Rath.
Za Konečnou a proti Julínkovi a Rathovi se postavil lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Podle něj by převedení rizikových léků na recept pomohlo snížit množství lidí závislých na pervitinu.

K omezení množství zákonodárci přistoupili proto, že podle dat jde na na výrobu drog celých 80 procent balení léků s pseudoefedrinem prodaných v Česku. Jde o Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus.
K pondělí 27. dubna se do centrálního úložiště receptů přihlásilo přes 700 lékáren z celkových 2600. K úložišti se budou moct přihlásit dobrovolně i lékaři a pacienti. Na stránce www.leky.sukl.cz si budou moct požádat o přístupový klíč.
Foto: Jan Zatorsky, Tomáš Nosil