V Hrzánském paláci začalo dopoledne další jednání o podobě nové vlády designovaného premiéra Jana Fischera. Před desátou hodinou na místo přijeli lídři ODS, ČSSD a SZ, kteří Fischerův návrh na obsazení ministerských křesel zkritizovali.
Fischer navrhl vlastní muže na ministerstva financí, průmyslu a obchodu a spravedlnosti. Neřídil se bezezbytku instrukcemi politiků, kteří okamžitě varovali, že takový kabinet nedostane důvěru poslanců.
Fischerova vláda by měla zemi dovést k předčasným volbám, které by se měly konat letos v říjnu.
ČTĚTE TAKÉ: Fischer: Vybral jsem lepší kandidáty než strany
Není loutkový premiér, podpořil Hrad Fischera
Šéf ČSSD Jiří Paroubek, který do Hrzánského paláce přišel společně se svým poradcem Jaroslavem Tvrdíkem, na dotaz novinářů, zda přichází s nějakým novým návrhem, řekl: "Já si myslím, že jsem nepřišel s žádným novým návrhem."
"Ten, kdo zamíchal kartami, je premiér Fischer. On je odpovědný za sestavení vlády. Mě překvapilo, když odmítl svolat jednání," komentoval situaci předseda zelených Martin Bursík.
ČTĚTE TAKÉ: Výroky Paroubka komentovat nemíním, říká Míl
Jednání o vládě se zkomplikovala ve čtvrtek, kdy Fischer oznámil šéfům ODS Mirku Topolánkovi, ČSSD Paroubkovi a Strany zelených Bursíkovi vládní sestavu, s níž následující den seznámil i prezidenta Václava Klause. Lídry pobouřilo, že Fischer ve třech případech nerespektoval jejich nominace. Fischer ale tvrdí, že dával při jednáních najevo nespokojenost s některými kandidáty, straničtí lídři to však prý nerespektovali.
Termín jmenování nové vlády je stanoven na 8. květen s tím, že by se měl úřednický kabinet ujmout vlády následující den. Do měsíce pak musí vláda požádat o důvěru Poslaneckou sněmovnu.
Topolánek a Paroubek uvedli, že kabinet v nynějším složení nemá šanci důvěru sněmovny dostat. Hrad dal ale najevo, že prezident nemá proti Fischerovu návrhu námitky a že ministry jmenuje. I kdyby nová vláda důvěru nedostala, mohla by teoreticky vládnout až do předčasných voleb.
Foto: Karel Šanda