Lingvistická analýza: Sobotka neútočí, v úřadu dlouho nebude

Domácí
21. 8. 2014 18:49
Bohuslav Sobotka mluví diplomaticky. Ve funkci se však dařilo lépe iracionálním premiérům...
Bohuslav Sobotka mluví diplomaticky. Ve funkci se však dařilo lépe iracionálním premiérům...

Vypjatá rétorika i agresivní a dogmatické útoky vůči politickým konkurentům výrazně pomáhaly polistopadovým premiérům České republiky udržet se ve funkci. Podle této logiky pak střídmému Bohuslavu Sobotkovi hrozí, že opustí funkci předčasně. Aspoň takové jsou závěry studie, která vychází z metodiky analýzy skupinové iracionality, kterou vyvinul analytik Milan Petrák.

Komunikace předsedů vlády na ústních interpelacích v Poslanecké sněmovně mimo jiné vypovídá o jejich postojích a chování. "Míru takzvané iracionality ministerských předsedů lze určit na základě četnosti výskytu výrazů rozdělených do sedmi základních kategorií - agresivita, prodej iluzí, dogmatismus, zaštiťování se kolektivem, ideologické myšlení, dramatizace a posedlost symboly," vysvětluje analytik Bisnode Milan Petrák. "Ukazuje se, že mezi mírou iracionality daného politika a délkou jeho setrvání v úřadu existuje vztah. V obou kategoriích dominuje Václav Klaus. Nejvyšší hodnotu iracionality dále vykazují Petr Nečas a Mirek Topolánek, tedy politici, kteří se v křesle udrželi nadprůměrně dlouho. Lépe se dařilo jen Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi. Tento vztah ukazuje na neradostný fakt, že v dosavadní polistopadové historii vypjatá rétorika výrazně pomáhala k udržení v premiérské funkci: vyplatilo se agresivně a dogmaticky útočit proti politickým konkurentům."

Čeští premiéři podle koeficientu iracionality

Premiér Agresivita Prodej iluzí Dogmatismus  Zaštiťování  se skupinou  Ideologické myšlení Dramatické výrazy Koeficient racionality Let v úřadu
Klaus 23 64 239 11 4 1 343 5
Tošovský 9 48 101 4 7 2 171 0,5
Zeman 17 54 129 3 4 3 211 4
Špidla 12 82 101 2 2 0 198 2
Gross 19 64 147 5 1 0 237 0,8
Paroubek 22 58 105 5 10 3 202 1,2
Topolánek 21 63 124 20 8 3 239 2,8
Fischer 11 42 131 10 2 1 197 1,3
Nečas 16 75 138 8 14 2 252 3
Sobotka 5 47 85 15 0 6 158 X

K analýze byly použity odpovědi předsedů vlády na ústní interpelace v Poslanecké sněmovně. Všichni tedy mluvili spatra a za obdobných podmínek.

Podle Petráka je příznačné, že premiéři, kteří byli do funkce jmenováni a původně o politickou kariéru neusilovali (tedy Josef Tošovský a Jan Fischer), se vyznačují značně umírněnější komunikací než většina zvolených ministerských předsedů. Naopak většina politiků, kteří se museli ucházet o hlasy voličů, dosahuje vysokých hodnot buď v kategorii "agresivita" nebo kategorii "prodej iluzí" - jenže pro současného premiéra to moc neplatí.

"Bohuslav Sobotka je zatím na základě hodnocení jeho dosavadních odpovědí na interpelace nejméně agresivním a nejméně dogmatickým premiérem v polistopadové historii," zhodnotil výsledky studie Petrák. "Pokud bude platit vztah mezi mírou iracionality a délkou setrvání ve funkci nadále, měl by Bohuslav Sobotka opustit svůj úřad předčasně. Pokud se tak nestane, může to svědčit o změně ve vnímání politiků voliči a o příznivějším hodnocení umírněných politiků veřejností."

Premiér Nejčastější výrazy
Václav Klaus faleš, falešný, zneužívání, fér, seriózní
Josef Tošovský rozvoj, principy, svoboda, zdraví
Miloš Zeman naivní, nenávist, korektní, upřímný
Vladimír Špidla rovnost, správný, zdraví
Stanislav Gross lež, stydět se, výmysly
Jiří Paroubek hlupák, účelový, pravda
Mirek Topolánek drzost, spekulace, pravda, rovnost, svoboda, my
Jan Fischer absurdní, praktiky, rozumný, věcný
Petr Nečas paraziti, zneužívání, legitimní, správný
Bohuslav Sobotka pravda, rozvoj, my

 

 

 

Poznámka: bývalý premiér Jiří Rusnok nebyl do analýzy
zahrnut z důvodu nedostatečného množství slov

Zdroj: Analýza skupinové iracionality, Milan Petrák

Babišova dvojka

Podobně jako tyto číselné analýzy hodnotí premiéra i pozorovatelé z jiných úhlů pohledu. "Určitě řada lidí přivítala, že se Bohuslav Sobotka chová slušně, že nenapadá ostatní, není hrubý, to je určitě pozitivní vlastnost," zhodnotila premiérův projev Noemi Zárubová Pfeffermannová, specialistka na nonverbální komunikaci a prorektorka AMU. "Nicméně srovnáme-li ho kupříkladu s Vladimírem Špidlou, který byl rovněž introvertní a neprůbojný, tak ten měl za sebou muže číslo dvě, ministra financí Bohuslava Sobotku. Dnes si můžeme akorát říci, že ministr financí Andrej Babiš má za sebou muže číslo dvě, premiéra Sobotku," prohlásila v České televizi.

Pro šéfa vlády a sociální demokracie je podle Zárubové Pfeffermannové typický opatrný projev, kompromisní, diplomatické vyjadřování. "Na jednu stranu mu to pomáhá v tom, že nešlápne vedle, na druhou stranu mu škodí co do spontánnosti a pravdivosti, je to příliš formální."

K obdobnému názoru dospěla i odbornice na řeč těla a mimiku Eliška Landovská. "Je typem politika i člověka, který říká to, co se sluší říkat, co je vhodné říkat, a dává si velký pozor na to, aby byl korektní," uvedla pro ahaonline.cz. "Jeho přirozeným projevem není neustále lhát a manipulovat."

Další čtení

Hradec Králové kvůli počasí odložil sobotní dronovou show, má být největší v ČR

Domácí
11. 7. 2025

Decroix zvažuje, že by stát mohl přijímat darem i majetek nejasného původu

Domácí
11. 7. 2025

Kybernetický úřad varuje před využíváním produktů čínské společnosti DeepSeek

Domácí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ