Loni po eurovolbách měli nakročeno a věřili si, že na pravici přeskočí ODS. Od té doby ale Strana svobodných občanů spíš paběrkuje. Dnes je o ní slyšet hlavně skrze úlety jednotlivých členů. V těchto dnech si svobodní volí nové vedení. Europoslanec Petr Mach obhajuje post předsedy a tvrdí, že mají stále co říct.
Místopředseda Svobodných Tomáš Pajonk loni po eurovolbách v rozhovoru pro TÝDEN vyprávěl, že nahradíte ODS. Nějak se to nepodařilo. Proč?
Vypadalo to, že se ODS blíží preferencemi k nám než my k nim. Myslím, že ODS nemá šanci znovu se stát dominantní stranou na pravici. Spoustu voličů zklamala natolik, že se k ní už nevrátí. Teď se jí sice podařilo stabilizovat, ale potenciál už nemá. My Svobodní potenciál máme, akorát to neběží tak rychle, jak by si někteří přáli.
V loňských komunálních volbách jste z 62 tisíc zastupitelů v celé zemi získali jen 68 mandátů. Takže to běží spíš pomalu, ne?
V některých pražských částech, kde byli naši členové odhodlaní, se jim uspět podařilo.
Na radnicích v Praze sedí více než tisícovka zastupitelů, svobodní jich mají pět. Takže to odhodlání asi zase tak velké nebylo. A to se bavíme o pravicové Praze, kde navíc ODS vyklidila pozice...
Hodně členů zajímá celostátní politika, ale ta komunální úroveň už bohužel mnohem méně. Často kandidovali jen kvůli pocitu, že musejí. Tam, kde úsilí bylo opravdové, kde naši členové žijí komunální politikou, tam se jim to povedlo. U nás víc lidí zajímají daně, imigrační politika nebo evropská integrace. Obecní politika tolik ne, nemají pocit, že se tam dá něco ovlivnit. Přál bych si, aby více členů mělo odhodlání působit aktivně na komunální úrovni, ale nedá se to shora nařídit.
Proč se atmosféra kolem vás z dob okolo eurovoleb vytratila, lidé se vracejí k ODS a svobodní jsou dnes marginálnější?
Mně to nepřijde. Samozřejmě bychom chtěli mít přes pět procent, ale v průzkumech už jsme vidět. Od vzniku v roce 2006 jsme bojovali s tím, že jsme v průzkumech skrytí v kolonce ostatní. Přesto jsme ve sněmovních volbách získali 2,46 procenta. Dvě nebo tři procenta jsou samozřejmě horší, než bychom si přáli, ale je to posun oproti minulým létům. V průzkumech máme stabilně kolem tří procent. Samozřejmě si klademe si otázku, kde je pravicový volič, když nevolí ani ODS nebo TOP 09. Někteří najednou uvěřili, že naši zemi může zachránit spasitel a manažer Andrej Babiš.
* Nemůže za malou viditelnost svobodných to, že jejich předseda získal křeslo v Bruselu a na stranu nemá čas?
* Jsou svobodní protiislamistická strana?
* Proč jsou svobodní známější spíš kvůli výstřelkům svých členů, jako je zakládání Liberlandu, než díky svému programu?
* Bude Mach v europarlamentu prosazovat uznání Liberlandu na srbsko-chorvatském pomezí?
* Jsou současní členové svobodných schopni dosáhnout více, než je současná asi tříprocentní podpora?
* Sloučí se s ODS?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHEM VÍCE SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ 16. LISTOPADU.