Vzkaz premiéra
Málo respektu, společná evropská armáda. Sobotka mluvil s velvyslanci
22.08.2016 10:04 Aktualizováno 22.08. 12:15
Aktuální bezpečnostní vývoj podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ukazuje, jak zásadní je pro Česko zakotvení v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Předseda vlády to řekl v pražském Černínském paláci v úvodu každoroční porady českých velvyslanců. Evropa se podle něj dlouhodobě neobejde bez společné evropské armády. O zajištění bezpečnosti a prevenci konfliktů mluvil i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Po nedávné sérii násilných útoků v Německu a teroristickém útoku ve francouzské Nice je podle Sobotky zřejmé, že je nutné se připravit na hrozby všeho druhu. Za klíčové vidí zakotvení v EU a NATO. "Zajištění jejich stability a akceschopnosti jsou klíčovým zájmem ČR. Diskuse o jejich dalším směřování již probíhá," uvedl premiér. Aktivní roli Česka v této debatě považuje za důležitý úkol.
Migrační vlna ukázala, že je nutné bránit vnější hranice EU, uvedl Sobotka. Evropská bezpečnostní politika má směřovat k tomu, aby byla EU akceschopnějším a spolehlivějším partnerem. "Jsem přesvědčen, že se dlouhodobě neobejdeme bez společné evropské armády," řekl. První konkrétní návrhy očekává už na nejbližších jednáních Evropské rady.
Zaorálek dodal, že bezpečnost Evropy není pouze otázkou pro EU. Sedmadvacítka členských zemí by podle něj měla pokračovat ve spolupráci s NATO, jako tomu je při protipašeráckých operacích ve Středozemním moři.
Anketa:
Kdo nejlépe zvládá svůj úřad?
-
Miloš Zeman. 35 %
-
Andrej Babiš. 24 %
-
Bohuslav Sobotka. 22 %
-
Všichni nastejno. 19 %
Sobotka také velvyslancům řekl, že ke členství v unii neexistuje pozitivní alternativa. EU po červnovém britském referendu, ve kterém tamní občané rozhodli o vystoupení země z unie, nemůže zůstat stejná, dodal. "Vláda bude hájit pokračování evropské spolupráce na racionálních základech," uvedl Sobotka. EU podle jeho názoru nestačí jen kosmetické úpravy, ale musí nabízet občanům lepší perspektivu, což lze dosáhnout i bez okamžitých změn v uspořádání evropských institucí.
Zaorálek doplnil, že Evropa potřebuje být jednotná. Často podle něj zaznívá, že Východu se nevyplácí spojenectví se Západem, a naopak. "Když se něco takového děje v manželství, tak to vede k rozvodu. Zvláště když ty strany ztratí schopnost komunikovat," řekl.
Sobotka v projevu vyjádřil obavy nad vývojem v Turecku, kde se v červenci odehrál neúspěšný pokus o puč. Při jeho potlačení se uskutečnily rozsáhlé čistky v armádě, soudnictví i školství. "Vzbuzuje to vážné obavy o budoucí stabilitu Turecka," prohlásil. Další bezpečnostní riziko vidí premiér ve vývoji na Ukrajině, kde se vyostřují vztahy s Ruskem, nebo v pokračující válce v Sýrii.
Podle Sobotky roste nacionalismus a napětí, přibývá zhroucených států a mezistátních konfliktů. "Jsou provázeny nedostatkem respektu k mezinárodnímu právu a institucím," podotkl. Důsledkem této nestability je i migrační vlna, jíž musí Evropa podle Sobotky čelit společně.
Zaorálek zdůraznil, že současné konflikty jsou nejen hrozbou, ale také příležitostí ukázat sílu diplomacie. "V historii byly situace, kdy nakonec diplomacie skončila, měli bychom udělat všechno pro to, abychom takovou situaci nepřipustili," poznamenal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.