Maserati? Vydělal jsem 30 milionů, vzkázal Bárta Paroubkovi

Domácí
22. 1. 2011 16:00
Vít Bárta má důvod k radosti, za tři roky si vydělal 30 milionů netto.
Vít Bárta má důvod k radosti, za tři roky si vydělal 30 milionů netto.

Vít Bárta si jako šéf ABL za poslední tři roky ve firmě přišel na 30 milionů čistého. Ministr dopravy své příjmy zveřejnil v reakci na trestní oznámení pro krácení daně, které na něj podal bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. Bártova životní úroveň se mu zdála v porovnání s vykazovanými zisky firmy podezřelá.

Paroubkovi připadá podezřelé, že průměrný plat v prosperující firmě, kterou sám Bárta označuje za tygra mezi bezpečnostními agenturami, dosahovala v roce 2008 jen necelých 18 tisíc korun. Po odečtení vysoce postavených zaměstnanců s nadprůměrnými výdělky musela mzda pro řadového zaměstnance být  výrazně pod celostátním průměrem. To Paroubka přivedlo k podezření, že část zaměstnanců je možná vyplácena jinak než oficiálně. Bárta však odkazuje na data Českého statistického úřadu, ze kterých vyplývá, že mzda vyplácená ABL je v soukromých bezpečnostních agenturách nadprůměrná.

Paroubkovi se nechce věřit ani to, že průměrný roční zisk úspěšné firmy činí pouze 1,7 milionu korun. "Vít Bárta by měl veřejnosti jasně vysvětlit, jak tyto ekonomické výsledky korespondují s jeho majetkovými poměry. Pokud tedy není například jeho luxusní maserati vedeno jako služební vůz firmy ABL a odpisováno jako daňově uznatelný náklad spolu se stájí koní," rýpnul si do bývalého šéfa a majitele ABL Paroubek. Podezřívavě se dívá i na skutečnost, že ABL je z 80 procent financována z cizích zdrojů, ale poskytuje milionové půjčky.

Jiří Paroubek podal na Víta Bártu už tři trestní oznámení.„Pokud se pan Paroubek domnívá, že mé příjmy jsou malé, tak je dobré i panu Paroubkovi zdůraznit, že jako jeden ze společníků firmy jsem si vyplácel plat a odměny, které jsem řádně zdanil. A za roky 2008 až 2010 byl můj příjem 30 milionů korun," vzkázal Bárta Paroubkovi a pomocí projektoru ukázal i kopie daňových přiznání z těchto let.

Jednoduché vysvětlení má Bárta i na nízké vykázané zisky. Aby se tehdy ještě jeho ABL rychle rozvíjela, investoval většinu zisku zpět do firmy, do nákupu nových technologií a vývoje know-how.

"To je srandovní zdůvodnění. Investice s provozními výdaji nemají nic společného," napsal on-line deníku TÝDEN.CZ Jiří Paroubek a připomněl, že před třemi lety dosáhla ABL s obratem 730 milionů korun 14milionového zisku před zdaněním. "V roce 2009 byl obrat již  přes 800 milionů, ale zisk před zdaněním jen přes 4 miliony," upozorňuje bývalý šéf sociálních demokratů a na trestním oznámením trvá.

Paroubek na Bártu podal už tři trestní oznámení. První poté, co ministr dopravy v České televizi obvinil sociálního demokrata a Paroubkova blízkého přítele Petra Bendu ze skrytého ovládání Ředitelství silnic a dálnic v Ústeckém kraji. Naposledy obvinil Paroubek bývalou firmu neoficiálního lídra Věci veřejných z toho, že v rámci sledování politiků na Praze 11 nezákonně získávala údaje z policejních databází. „Podle některých spekulací docházelo dokonce i ke zneužívání bezpečnostních složek státu," uvedl Paroubek.

Autor: - vok -Foto: Lucie Pařízková, ČTK

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ