Migrační krize? Tu jsme si prožili někdy jindy, říká odborník

Domácí
16. 2. 2016 05:45
V loňském roce si o azyl v České republice zažádalo na 1525 osob (ilustrační foto).
V loňském roce si o azyl v České republice zažádalo na 1525 osob (ilustrační foto).

V Česku v posledních dvou letech přibývá žadatelů o azyl. Loni chtělo mezinárodní ochranu získat 1525 osob. V evropském srovnání však Česká republika pro uprchlíky patří k nejméně atraktivním zemím. Na tiskové konferenci to řekl Daniel Chytil z oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí Českého statistického úřadu.

"My jsme si tu uprchlickou krizi prožili úplně někdy jindy. V roce 2001 tu bylo zhruba dvanáctkrát víc žadatelů... Sice se v posledních dvou letech počty zvyšují, ale zdaleka to není tak dramatické. V evropském srovnání jsme jednou z nejméně atraktivních zemí," uvedl Chytil. Podle něj za vysokými počty v minulosti bylo například zavedení víz s Ukrajinou a také "velice liberální azylový zákon", který žadatelům o azyl umožňoval pracovat.

Po vstupu Česka do EU v roce 2004 počty žadatelů o mezinárodní ochranu klesaly a zůstaly nízké. ČR totiž není hraniční stát schengenského prostoru a vnější hranici má jen na letištích. Uprchlíci mají žádat o azyl v první zemi unie, do níž vstoupí.

Nejvíc žadatelů o azyl mělo v roce 2014 Německo a Švédsko. Nejvyšší podíl uchazečů o ochranu na počet obyvatel byl ve Švédsku a v Maďarsku. "Patříme mezi země, které jsou v obou ukazatelích nízko - jak v absolutním počtu, tak v relativním," uvedl Chytil.

Česko se od ostatních zemí EU liší tím, odkud do něj uprchlíci přicházejí. V unii třetina žadatelů pocházela ze Sýrie, 14 procent z Afghánistánu, 11 procent z Iráku a šest procent z Albánie. V ČR celkem 45 procent uchazečů o ochranu tvořili lidé z Ukrajiny, devět procent ze Sýrie, osm procent z Kuby a šest procent z Vietnamu. "U Kubánců a Vietnamců jsou důvody historické. Jsou tu větší komunity Vietnamců, u Kuby hrají roli lidskoprávní důvody. Jsme v tom v Evropě specifičtí," uvedl Chytil.

V roce 2014 tvořili lidé, kterým republika udělila azyl, celkem 0,6 procenta cizinců na českém území. Nejčastěji pocházeli z Ruska, Afghánistánu a Běloruska. Dočasnou ochranu získali hlavně Syřané.

Podle Chytila Česko dává uprchlíkům především doplňkovou ochranu, tedy přechodnou. V roce 2014 ji udělilo ve třech čtvrtinách kladně vyřízených případů.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Šálek Václav

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ