Ministr Blažek podal stížnost ve prospěch obviněného soudce

Domácí
24. 6. 2013 12:14
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek míní, že o stížnosti proti obvinění nemá rozhodovat žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, ale Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek míní, že o stížnosti proti obvinění nemá rozhodovat žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, ale Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podal stížnost pro porušení zákona ve prospěch brněnského soudce Jiřího Peška, kterého policie viní z ovlivňování kauz. Podle ministra neměl o stížnosti proti obvinění rozhodovat žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, ale Nejvyšší státní zastupitelství v Brně, protože olomoucký žalobce předběžně souhlasil se stíháním soudce. Vyplývá to z webových stránek ministerstva.

"Pakliže takto nepostupoval a o podané stížnosti sám rozhodl, porušil zákon v neprospěch obviněného, jehož tím zbavil práva, aby napadené usnesení bylo na základě jeho stížnosti objektivně a nestranně přezkoumáno nadřízeným orgánem," uvedl Blažek. O stížnosti bude nyní rozhodovat Nejvyšší soud.

Protikorupční policie obvinila v prosinci loňského roku Peška z nepřípustného ovlivňování několika kauz. Svým kolegům údajně poskytoval materiály, které mohly případně znevěrohodnit svědky. Podle médií se snažil zdiskreditovat svědky v korupční kauze bývalého starosty Brna-Žabovřesky Aleše Kvapila a někdejšího tajemníka Brna-středu Radovana Novotného. Kvapil s Novotným (oba dříve ODS) žádali podle pravomocného rozsudku nejprve čtyři miliony korun, pak dva a nakonec milion korun za to, že Kvapil pomůže získat podnikateli Jiřímu Štoplovi povolení pro stavbu obchodně-administrativní budovy Sonocentrum v Žabovřeskách. Oba muži dostali za úplatkářství čtyři roky vězení a vysoké pokuty.

Pešek měl také podle státního zástupce svému spřátelenému advokátovi přidělovat drtivou většinu případů, kdy právník vystupoval ex offo, tedy v situaci, kdy je advokát placen státem. Policisté soudce viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a také ze zasahování do nezávislosti soudu. V případě odsouzení mu hrozí až tříleté vězení. Blažek již dříve soudce Městského soudu v Brně do pravomocného skončení jeho trestního stíhání dočasně zprostil výkonu služby.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Další čtení

Vozataj Jiří Nesvačil junior předvedl jízdu s rekordním čtyřiadvacetispřežím

Domácí
13. 9. 2025

Hasiči v Praze evakuovali na 70 lidí kvůli požáru bytu, záchranáři ošetřili ženu

Domácí
13. 9. 2025

Příznivci MHD se sjeli do Brna na druhý ročník Šotodays, autobusy projely městem

Domácí
13. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ