Ministr Pecina složí funkci šéfa úřadu <span>až 7. června</span>

Domácí
31. 5. 2009 12:34
Martin Pecina odejde z vedení antimonopolního úřadu 7. června.
Martin Pecina odejde z vedení antimonopolního úřadu 7. června.

Martin Pecina odejde z vedení antimonopolního úřadu 7. června.Ministr vnitra a dosavadní předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina odejde z vedení antimonopolního úřadu 7. června; původně měl funkci složit do konce května. Pecina to řekl České televizi, která jeho vyjádření citovala v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

"Pan premiér (Jan) Fischer mne požádal o to, abych využil podle zákona o střetu zájmů celou lhůtu 30 dní a rezignoval až k 7. červnu roku 2009, což také učiním," citovala Pecinu Česká televize. Pecina dodal, že již nepodepisuje rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která čekají na jeho nástupce.

ČTĚTE TAKÉ: Pecina obětuje místo šéfa úřadu kvůli vládě

Pecina vedl antimonopolní úřad tři a půl roku. Nyní z něj odchází protože je ministrem vnitra - i když sám Pecina říká, že žádný zákon souběh funkce ministra a šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nezakazuje. Nového předsedu jmenuje prezident na návrh vlády.

Největším favoritem na post předsedy úřadu je podle serveru Euro.cz. poslanec za ČSSD Petr Rafaj, ve hře jsou i jména bývalé místopředsedkyně antimonopolního úřadu Jindřišky Koblihové a současného prvního místopředsedy úřadu Roberta Nerudy. ODS údajně na tento post hodlá prosadit bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana.

Předseda ODS Mirek Topolánek dnes v Otázkách Václava Moravce řekl, že o nominaci Římana se zatím diskuse nevedla. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka je poslanec Rafaj vhodným kandidátem, protože má zkušenost s fungováním státní správy i samosprávy. "Myslím, že neškodí, když přijdou do vedení takového úřadu lidé, kteří mají určitou zkušenost s fungováním politiky. Pan poslanec Rafaj je deset let poslancem," uvedl Paroubek.

ČTĚTE TAKÉ: Pecina: Policii vaječná bitva překvapila

Antimonopolní úřad se zabývá třemi hlavními oblastmi - hospodářskou soutěží, veřejnými zakázkami a veřejnou podporou. Povoluje či zamítá například fúze firem na českém trhu a kontroluje, zda dominantní hráči na trhu nezneužívají svého postavení. Úřad vznikl v roce 1991, v letech 1992 až 1996 byl úřad nahrazen ministerstvem pro hospodářskou soutěž.

Foto: Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ