Většina současných padesátníků a šedesátníků zřejmě nebude mít důvod těšit se na důchod. Podle malé penzijní reformy, kterou chystá ministr práce Jaromír Drábek, se totiž musí připravit na nižší důchody. A to i o stovky korun měsíčně.
Koho Drábkův návrh postihne? Nižší penze, než na jakou by měli nárok podle současných pravidel, se podle něj dočkají všichni ti, co vydělávají 13 tisíc až 35 tisíc korun měsíčně. Vůbec nejvíc se pak malá penzijní reforma dotkne těch, kdo pracují za průměrný plat kolem 25 tisíc měsíčně.
Ti, co berou od 35 tisíc do 40 tisíc měsíčně, mohou zůstat v klidu. S jejich důchody Drábkův návrh nic neudělá. Zůstanou stejné. A penze těch, co vydělají nad 40 tisíc? Tak ty by naopak měly vzrůst ze současných 9800 Kč měly vzrůst na 11 400 korun měsíčně.
Zda tomu tak ale nakonec bude, není vůbec jisté. Informaci o připravované malé penzijní reformě přinesly Lidové noviny s upozorněním, že výpočet je orientační. Při určení výše důchodu by také mělo záležet na tom, jak dlouho před penzí pracoval a kolik si vydělal za posledních deset let. Lidé s vyššími příjmy by také měli platit nižší odvody sociálního pojištění. Ministr Drábek pak navíc svůj plán ještě neprojednal s ekonomickými ministry ani v koaliční radě.
Malá penzijní reforma, která se nedotknou současných důchodců ani mladší generace, je vládní odpovědí na dubnové rozhodnutí Ústavního soudu. Ten prohlásil, že české důchody jsou příliš rovnostářské a diskriminují lidi s vyššími platy. Jejich důchod je v porovnání s původním platem podstatně nižší než u lidí s nižšími příjmy. Studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) roky upozorňují, že české penze jsou nejvíce rovnostářské a nejméně spravedlivé v celé Evropě.
Nečasův kabinet to chce ale změnit a do budoucna chystá ještě velkou penzijní reformu, která počítá i s možností přesměrovat si část povinných odvodů sociálního pojištění na soukromé účty. Reformu chce mít premiér Petr Nečas (ODS) hotovou v příštích osmi měsících.