Ministrem vnitra má být Kubice, John ve vládě zůstane

Domácí
19. 4. 2011 00:34
V Kramářově vile se vyjednavači koaličních stran shodli na novém scénáři vládnutí.
V Kramářově vile se vyjednavači koaličních stran shodli na novém scénáři vládnutí.

Vyjednavači koaličních stran ODS, TOP 09 a VV po více než pěti hodinách jednání o řešení vládní krize dospěli k dohodě, že jejich vláda bude pokračovat. Ministrem vnitra by měl být bývalý šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Dosavadní ministr vnitra, předseda VV Radek John, se stane vicepremiérem zodpovědným za boj s korupcí.

Právě okolo obsazení resortu vnitra se v pondělí večer v Kramářově vile točil hlavní spor tuctu koaličních vyjednavačů. Zástupci ODS, TOP 09 a VV ale nakonec dospěli k dohodě.

Kubiceho, který do obecného povědomí vstoupil především na jaře 2006 svou zprávou o údajném prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, navrhl premiér Petr Nečas a vybrali koaliční vyjednavači z deseti kandidátů.

Kubice je nyní spoluvlastníkem soukromé firmy zabývající se bezpečnostním poradenstvím SUB S.A., s.r.o. "Zabýváme se bezpečnostní službou, detektivní službou, vyhledáváním odposlechů a ochranou před odposlechem, ochranou před sledováním a bezpečnostními audity. Specializujeme se také na bezpečnostní prověrky osob a firem," uvádí se na jejím webu. Nečas očekává, že jako ministr "upraví své podnikání".

Obsazení křesla ministra vnitra nestraníkem žádala ODS v reakci na informace o údajné snaze někdejší Bártovy společnosti, bezpečnostní agentury ABL, proniknout do státní správy. 

Souhlas se jmenováním Kubiceho po jednání vyslovil i John. "Je to velmi důvěryhodná osoba se zkušenostmi v boji proti korupci, což je pro nás garancí, že to, co bylo započato, bude pokračovat," řekl John. Náplň své nové funkce šéf VV popsal jako koordinaci protikorupčních aktivit na jednotlivých ministerstvech. Pokud by získal dojem, že jde jen o funkci formální, je prý připraven odstoupit.

Odstupující ministr dopravy Vít Bárta.Ve funkci se udrží ministr školství Josef Dobeš, jehož odvolání společně s Johnem původně navrhl prezidentovi premiér Petr Nečas. Jeho setrvání premiér oficiálně zdůvodnil potřebou zajistit blížící se státní maturity.

Bárta se možná vrátí

Kandidátem VV, který by měl nahradit odstupujícího ministra dopravy a neformálního lídra této strany Víta Bártu, je jeho náměstek Radek Šmerda. Sám Bárta se prý bude moci vrátit do nejvyšší politiky, pokud se očistí od všech podezření z korupčního jednání.

Podle Nečase nemusí být uvedené změny ve vládě konečné. Hodlá práci ministrů postupně vyhodnocovat a případné další změny se uskuteční do konce června, kdy rekonstruovaný kabinet předloží sněmovně klíčové reformní zákony a spojí s nimi hlasování o důvěře. O které ministry by se mohlo jednat, odmítl premiér byť jen naznačit.

"Celou dohodu chápeme jakožto prozatímní, protože bude hlasování o důvěře po strukturálních změnách a poté, co budou vyřešeny ještě věci, kterých jsme se tady dotkli, ale nevyřešili a neřešili, což je pro nás například kauza ProMoPro," řekl John. Připomněl tak, že jeho strana požadovala odchod ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) spojeného s problematickým financováním tlumočnických služeb během českého předsednictví EU.

"Dohodli jsme se a jsem šťastný, že budeme pokračovat v reformním úsilí," komentoval výsledek komplikovaného jednání ministr zahraničních věcí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Také premiér Nečas předpokládá, že nyní se vláda "zaměří na věcné reformní cíle".

Vládní krizi vyvolal skandál kolem údajného uplácení poslanců VV Bártou a informace o Bártově plánu získat díky politice ekonomickou moc. Dále gradovala například zveřejněním nahrávky poslankyně zvolené za VV Kristýny Kočí o tom, že se měla část ODS podílet na vyvolání rozkolu ve VV. Opoziční ČSSD se rozhodla, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě ještě dříve, než plánuje Nečas. V pondělí podala žádost o svolání mimořádné schůze sněmovny. Konat by se měla po Velikonocích.

Kdo je Jan Kubice

  • Bývalý policista Jan Kubice usedne do čela klíčového resortu.- narodil se 3. října 1953

     

    - v současné době je spoluvlastníkem soukromé firmy zabývající se bezpečnostním poradenstvím SUB S.A., s.r.o.

     

    - k policii nastoupil po roce 1989; během své kariéry řídil např. Ochrannou službu Policie ČR, která zabezpečuje ochranu vysokých ústavních činitelů

     

    - od ledna 1995 do prosince 2007 stál v čele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který se zabývá především vyšetřováním násilné trestné činnosti organizovaného charakteru

     

    - od policie odešel počátkem roku 2008 po neshodách s tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS) a vedením policie

     

    - V květnu 2006, čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny, jako šéf ÚOOZ předal Kubice členům sněmovního branného a bezpečnostního výboru tzv. Kubiceho zprávu

     

    - v ní uvedl, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů. Zmínil se mimo jiné o vraždě kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či údajné korupční kauze biolíh.

     

    - kvůli kontroverzní zprávě žaloval Kubiceho tehdejší šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek, který tvrdil, že materiál poškodil dobrou pověst strany. Soud Paroubkovu žalobu zamítl, strana ji později stáhla.

Zdroj: ČTK

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ