Česká policie a státní zástupci vyslechli expremiéra Miloše Zemana a členy jeho vlády v souvislosti s privatizací těžařské společnosti Mostecká uhelná. Výslechů se účastnili jako pozorovatelé zástupci švýcarské prokuratury. "Vypověděl jsem přesně totéž, co jsem říkal v parlamentu, odcitoval jsem zápis ze zasedání vlády a popřál jsem vyšetřovatelům plný úspěch v jejich jednání," řekl Zeman.
Expremiér uvedl, že jeho vláda prodala státní podíl v Mostecké uhelné za 650 milionů korun. Mosteckou uhelnou podle Zemana z větší části privatizovala ještě předchozí vláda Václava Klause. "Na nás už zbyl menšinový podíl, a protože se s ním nedalo nic dělat, tak jsme ho prodali," řekl. Koupila ho podle Zemana společnost Appian Group, ve které pracoval bývalý prezident Mezinárodního měnového fondu Jacques Degrott. "Dost pochybuji, že by to byla podvodnická společnost," uzavřel.
Výslech Zemana a členů jeho kabinetu potvrdila i mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. Uvedla, že zástupci švýcarské prokuratury tento týden pobývají v Česku, aby byli přítomni výslechům, které provádí česká policie a státní zástupci. Vše se odehrává v souvislosti s právní pomocí, o kterou Švýcarsko požádalo. Válová ovšem odmítla potvrdit, že výslechy souvisí s kauzou Mostecké uhelné.
Dodala, že žádost o právní pomoc dříve putovala i z Česka do Švýcarska - česká strana požádala o "dokumenty a poznatky" související s odloženou kauzou Mostecké uhelné. "Poté, co je zanalyzujeme, tak se naše strana rozhodne, zda obsahují nový poznatek, který by umožňoval znovuotevření případu," řekla Válová.
Místopředseda a ministr práce a sociálních věcí Zemanovy vlády Vladimír Špidla řekl, že byl vyslechnut jako svědek. "Odpověděl jsem na všechny otázky bez problémů," uvedl. Na dotaz, co si myslí o případu privatizace Mostecké uhelné, odpověděl, že nemůže dělat žádné závěry. "To je na vyšetřovatelích, aby to udělali," dodal. Špidla odmítl říci i to, kde ho policie vyslechla. Jako svědek byl podle svých slov vyslechnut i bývalý ministr školství Eduard Zeman.
Privatizace Mostecké uhelné se uskutečnila na konci 90. let. Podle policie ovládli podnikatelé v roce 1998 Mosteckou uhelnou pomocí peněz, které měla firma ukládat do rezervních fondů na budoucí rekultivace. Miliardové částky ale místo toho odešly na zahraniční účty.
Švýcaři podle médií podezřívají v souvislosti s privatizací podniku z praní špinavých peněz a z takzvaného nekalého hospodaření s veřejnými zájmy sedm lidí. Ty samé lidi prý v minulosti vyšetřovala česká policie, případ se jí ale nepodařilo dotáhnout do konce.