Kyperská mise, tak lze charakterizovat současný program šéfa poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka z ČSSD. Během přestávky v poslaneckém schůzování vyrazil na třídenní návštěvu na Kypr. Hlavní téma: turecká okupace Kypru.
S palčivým problémem více než třicet let rozděleného ostrova ve Středozemním moři se během třídenní meziparlamentní návštěvy snaží seznámit předseda dolní komory českého parlamentu Miloslav Vlček. Česká delegace, složená mimo jiné i z šéfa poslaneckého klubu sociálních demokratů Michala Haška nebo místopředsedy sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM), však s sebou žádný návrh řešení nepřivezla.
„Přijeli jsme hlavně naslouchat," opakuje po každém jednání Vlček. Jeho poradce a exministr zahraničí Jan Kavan však podotýká, že by Česko mohlo Kypru pomoci během následujícího půlroku, kdy bude předsedat Evropské unii. „Důležité je otevřít dialog, při kterém budeme z předsednického křesla prosazovat dodržování mezinárodního práva, které podle našeho názoru turecká strana ve vleklém sporu porušuje."
ČTĚTE TAKÉ: Spojí se konečně Kypr? Začínají historické rozhovoryKe sjednocení Kypru zrychleným tempem. Schůzky týdně
Berlínská zeď č. 2
Opatrně se tak přiklání ke kyperskému vnímání celého problému, jenž vyústil k rozdělení hlavního města Nikósie na tureckou a kyperskou část. „Turecko porušuje lidská práva, ignoruje evropské právo a každý den osídluje severní část ostrova novými a novými přistěhovalci," uvedl po jednání s Vlčkem jeho kyperské protějšek Marios Garoyianas. Podle Kavana jdou někteří kyperští politici ještě dál. „Jejich názory na řešení místního problému jsou ještě více vyhraněné," formuloval diplomaticky poznatky z jednání s dalšími politiky.
Atmosféru hranice uvnitř Nikósie symbolicky dokresluje například bar Berlin no.2, který přímo sousedí s hlídkovou věží kyperské armády. Téměř třísettisícová metropole je údajně posledním rozděleným hlavním městem na světě.
Foto: Martin Samek, Karel Šanda