Místní úřady budou moci za trest zakazovat pobyt

Domácí
19. 12. 2012 12:59
Úřady budou moci ukládat až tříměsíční zákaz pobytu za vybrané opakované přestupky (ilustrační foto).
Úřady budou moci ukládat až tříměsíční zákaz pobytu za vybrané opakované přestupky (ilustrační foto).

Až tříměsíční zákaz pobytu budou moci místní úřady ukládat za vybrané opakované přestupky. Sněmovna ve středu přehlasovala veto prezidenta Václava Klause ke koaliční předloze. Klaus ji označil za nedomyšlenou, zjevně populistickou a možná i protiústavní. Pro novelu hlasovalo 101 poslanců.

Předlohu před poslanci opět obhajovala hlavní předkladatelka Ivana Řápková (ODS). "Sankce je zcela přiměřená," soudí. Zdůraznila, že nikdo by tento trest nemohl dostat za ojedinělý nebo neúmyslný přestupek. "Riziko zneužitelnosti není nikterak vyšší, než jsou pokuty a zákaz činnosti," uvedla bývalá chomutovská primátorka Řápková, podle níž předloha nemůže být protiústavní.

Proti jejímu přijetí se vyslovil například Stanislav Křeček (ČSSD). "Nerozšiřujme počet schválených zákonů, které jsou velmi sporné," nabádal poslance. Předlohu podle něho kritizuje naprostá většina právníků včetně veřejného ochránce práv. "Zákaz pobytu je možný. Ale mají jej ukládat správní orgány, proto je protiústavní," dodal Křeček.

Podle předsedy NS-LEV 21 Jiřího Paroubka je zákon nejen protiústavní, ale nebyl by ani vymahatelný.

Hlavní předkladatelka předlohy Ivana Řápková.Proti Klausovu vetu nakonec hlasovalo přesně tolik poslanců, kolik je nejméně zapotřebí. Předlohu podpořili i čtyři poslanci Věcí veřejných a někteří nezařazení poslanci.

Úřady budou moci podle novely uložit zákaz pobytu například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání v místech, kde to zakazují obecní vyhlášky. Sankce se nebude vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.

Přestupek, za nějž by obec mohla sankci zákazu pobytu uložit, bude muset být úmyslný. Lidé, kteří by mohli být takto postiženi, by se ve stejné obci museli dopustit závažného přestupku i dříve, a to v posledním roce. Lidé, kteří by postih porušili, by se dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí. Úřady by mohly pachateli polovinu trestu zákazu pobytu odpustit.

Předlohu dříve vrátil sněmovně i Senát. Proti jeho vetu hlasovalo 105 poslanců.
Nyní mohou úřady ukládat za přestupky pokuty. Podle předkladatelů jsou ale nevymahatelné v případě pachatelů bez příjmů kromě sociálních dávek. Zákaz pobytu můžou už nyní podle trestního zákoníku ukládat soudy, a to až na deset let.

Předloha vymezuje i dobu nočního klidu, a to od 22 hodin do 6 hodin ráno. Obce by ale mohly vyhláškou stanovit výjimky, při kterých by se mohl zkrátit, případně byl neplatil vůbec. Proti této pravomoci dříve protestovali poslanci LIDEM. Sněmovna konečné hlasování o předloze odkládala od července.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ