Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže, jež mapuje vývoj kolem razie na Úřadu vlády a zatýkání vlivných politiků a vysokých státních úředníků.
Usnesení
Nagyová chtěla dohnat Nečase k rozvodu. Nechala sledovat i řidiče
14.06.2013 15:18 Původní zpráva Aktualizováno 14.06. 17:17
"Vládní" červená knihovna kombinovaná se špionážním thrillerem začíná nabývat podrobnějších kontur. Podle usnesení o zahájení trestního stíhání, které v pátek zveřejnila on-line verze deníku E 15, vyvíjela vrchní ředitelka sekretariátu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová na premiéra nátlak s cílem dosáhnout jeho rozvodu s manželkou Radkou.
"Konkrétně jde o telefonní hovory ze dne 28. 11. 2012, 21:46:09 hod., 22:27:15 hod. uskutečněné s uživatelem RNDr. Petrem Nečasem. Tyto důkazně dokládají, že Mgr. Jana Nagyová vyvíjela nátlak na RNDr. Petra Nečase s cílem dosáhnout rozvodu jeho manželství s Radkou Nečasovou," konstatuje usnesení vypracované státním zastupitelstvím.
Z toho důvodu ji nechala i sledovat. Mimo jiné v telefonických rozhovorech s vedoucím Úřadu vlády Lubomírem Poulem vyslovovala podezření o manželské nevěře Radky Nečasové. Je přitom nutné podotknout, že Nečas nedávno rozvod skutečně oznámil.
Sledování Radky Nečasové začalo podle usnesení koncem října, kdy si Nagyová nechala zavolat tehdejšího šéfa Vojenské zpravodajské služby Ondřeje Páleníka. Po ukončení schůzky mu pak poslala SMS s tehdejší adresou premiérovy ženy, ale i premiéra.
Sledování přitom odhalil Nečasův řidič P. Nagy, který o tom informoval - překvapivě nikoliv premiéra, ale Janu Nagyovou. Páleník pak členům vojenské rozvědky vytknul, "že byli při sledování odhaleni". Koncem října se pak Nagyová potkala i s dalším z obviněných - Milanem Kovandou, který později Páleníka nahradil ve funkci šéfa vojenské rozvědky. Označovala ho přitom jako pána, co má "umělého psa". Čtvrtým obviněným je kromě Nagyové, Páleníka a Kovandy i člen Vojenské zpravodajské služby Jan Pohůnek, který se na organizaci sledování aktivně podílel.
Nagyová nechala sledovat nejenom jeho manželku, ale i svého řidiče Jiřího Pertla s jeho přítelkyní Alenou Hegrovou. Ta dělá správkyni Hrzánského paláce, kde momentálně přebývá premiér. V rozhovoru se zpravodajskými důstojníky je označovala za "žrádlo pro psy".
Jejich sledování mělo probíhat od března do dubna letošního roku. Ještě předtím, než se obrátila na vojenské zpravodajství, se je Nagyová pokoušela nechat sledovat pracovníky Úřadu vlády. To se však nedařilo, tak se Nagyová musela obrátit na "umělého psa", tedy na šéfa vojenského zpravodajství Kovandu. Začátkem dubna pak šéfka Nečasova kabinetu sděluje šéfovi Úřadu vlády Lubomíru Poulovi "že ti jejich ‚krtečci' budou ještě dnes Jiřího Pertla a Alenu Hegrovou monitorovat".
Za motiv tohoto jednání policie považuje snahu Nagyové "zabránit spekulacím novinářů o vztahu Mgr. Jany Nagyové s předsedou vlády České republiky RNDr. Petrem Nečasem, k čemuž by mohlo přispět zjištění, že řidič Mgr. Jany Nagyové Jiří Pertl často se služebním vozidlem zajíždí k objektu Úřadu vlády ČR - Hrzánskému paláci - momentálnímu bydlišti předsedy vlády ČR a dále zabránit spekulacím o majetkových poměrech Mgr. Jany Nagyové."
K odhalení údajné trestné činnosti kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové se policisté dostali podle usnesení při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z lobbistů Romana Janouška, Tomáše Hrdličky či Iva Rittiga a prověřování jednání tehdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, kterého policie podezírala ze zneužití pravomoci.
On-line
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahuje ve vysokých kruzích politiky.
-
06:00
-
07:21
Co vše se v pátek čeká? Prezident Miloš Zeman se sejde s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Ten by měl policejní zásahy na svém úřadu i dalších místech vysvětlit rovněž ve sněmovně. A o dalším osudu Nečasova kabinetu budou jednat politické strany.
-
07:22Bližší informace o zásazích mají poskytnout také Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a dozorující státní zástupce Ivo Ištvan.
-
07:23Pokud důkazy předložené policií podpoří rozsáhlý policejní zásah, bude to nejspíš pro Nečasovu vládu znamenat neodvratný konec.
-
07:24Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) v rozhovoru pro Mf Dnes v reakci na policejní razii řekl, že on sám je připravený skončit, i s celou vládou, prakticky okamžitě.
-
07:41
Výslechy podezřelých probíhaly podle informací serveru Novinky.cz celou noc. Policie byla i v kanceláři šéfky úřadu premiéra Jany Nagyové a také v jejím bytě; vyšetřovatelé odtud odjeli kolem páté hodiny ráno.
-
08:00České kauzy si všimli i v sousedním Polsku. Tamní listy píší o konci vlády Petra Nečase v důsledku "největší korupční aféry v české historii", předvídá to Gazeta Wyborcza. Zatčení šéfky premiérova kabinetu, bývalých ministrů a poslanců, šéfa vojenského zpravodajství a lobbistů podle deníku znamenají konec Nečasovy kariéry a určitě nové volby. "Češi, kteří si ve čtvrtek zapnuli televizi, nevěřili vlastním očím. Taková vlna zatýkání v demokratických Čechách ještě nebyla," poznamenal autor a dodal, že i kulisy akce speciální policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem byly "na evropské standardy neobyčejné".
-
08:01
"Korupce otřásá českým státem," zdůraznila polská Rzeczpospolita a předvídá, že dlouho připravovaná policejní akce proti prominentním politikům "přinese největší politickou krizi od dob transformace". Takový rozsah patrně potvrzuje všeobecné přesvědčení o zkorumpovanosti značné části vysokých státních úředníků.
-
08:05Polský Dziennik píše o "aféře na nejvyšší úrovni" a "největším politickém skandálu v Čechách za 20 let", který hrozí pádem vlády. Dodává také, že zatčená Nagyová "byla známá jako dobrá známá dvou vlivných lobbistů, jejichž jména se roky spojují s korupčními aférami".
-
08:05Televize TVN 24 na svém webu referuje o podezřeních z korupce i z průniku mafiánských struktur do politiky. Připomněla také americké diplomatické depeše, odtajněné na serveru WikiLeaks, které označovaly Česko za nejvíce zkorumpovanou zemi regionu.
-
08:25Za razii nebývalých rozměrů, která může vyústit až v pád vlády premiéra Petra Nečase, označil slovenský tisk rozsáhlou policejní akci českých detektivů na úřadu vlády, ministerstvu obrany a na dalších místech. Informace o zátahu kriminalistů se dostaly na titulní stránky slovenských deníků, které podrobně informují o případu.
-
08:39Za možný začátek konce vlády Petra Nečase považují německé deníky Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a Süddeutsche Zeitung policejní razii proti vysoce postaveným českým politikům a úředníkům. Další německé a rakouské listy dnes v souvislosti s touto kauzou píší o politickém zemětřesení v Praze a politickou budoucnost českého premiéra označují za velmi nejistou. "Tento zásah nemá v Česku, jinak často otřásaném skandály, obdobu a mohl by zpochybnit trvání konzervativně-liberální vlády v Praze," soudí Süddeutsche Zeitung. Připomíná přitom, že Nečasův kabinet od svého vzniku v roce 2010 poznamenala už řada afér a ze svých funkcí muselo odejít více než deset ministrů.
-
08:40Olomoucký vrchní státní zástupce Ištvan uvedl, že ve čtvrtek v noci byla předána první obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a dalších trestných činů. Zadrženo je podle něj "kolem osmi osob".
-
08:41"Razie proti korupčním českým politikům a vysokým úředníkům v Praze by mohla být začátkem konce konzervativní koalice," domnívá se rovněž FAZ. "Nedávno musel premiér Petr Nečas vyměnit už 13. člena svého kabinetu, vztahy mezi ODS a TOP 09 ministra zahraničí Schwarzenberga připomínají setkávání během studené války a v průzkumech se opoziční levice pohybuje vysoko nad vládními stranami," přiblížil frankfurtský deník situaci na české politické scéně.
-
08:44"Nečas se ujal předsednictví ODS se slibem, že očistí stranu od 'kmotrů' a získá zpět ztracenou důvěru voličů. V obou bodech selhal," poznamenává FAZ, podle něhož Češi dlouho doufali, že policie udeří proti kriminálním vazbám na nejvyšších místech. "Nečas sám působí sice jako bezúhonný, zatčení šéfky jeho kanceláře ale naznačuje, že tyto vazby mohou sahat až do jeho nejbližšího okolí," uvádí FAZ, podle něhož by tentokrát snahy opozice o konec Nečasovy vlády mohly mít úspěch.
-
08:44Německé deníky Die Welt a Sächsische Zeitung zdůrazňují, že mezi zatčenými je premiérova "pravá ruka" Jana Nagyová. "Zatčením jeho blízké důvěrnice Nagyové je situace pro premiéra Nečase více než povážlivá. Sotvakdo mu dává šanci na politické přežití," píše rakouský Wiener Zeitung. Nečas se podle něj dostal pod obrovský tlak a policejní razie otřásla Českem. "Vzhledem k rozsahu celé akce je pravděpodobné, že tu dochází k rozbití celé sítě korupce a protekcionismu," vyvozuje vídeňský list.
-
08:49
V 11 hodin oznámí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a také olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan podrobnosti k razii na politiky, významné státní úředníky a lobbisty. Ištvan ve čtvrtek v noci uvedl, že už byla předána první obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a dalších trestných činů. Zadrženo je podle něj "kolem osmi osob".
-
09:10
Poslanecká sněmovna začne schůzi v jedenáct hodin.
-
09:12
Podle Aktuálně.cz s razií souvisí poslední bod na programu jednání vlády v noci na čtvrtek - lukrativní zakázka na technickou ostrahu muničních skladů Armády České republiky.
-
09:16
Podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana bylo k deváté hodině obviněno sedm lidí. Případné uvalení vazby zatím není aktuální.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.