Usnesení, kterým policie obvinila Janu Nagyovou kvůli sledování premiérovy ženy a dvou zaměstnanců Úřadu vlády, nezmiňuje premiéra Petra Nečase (ODS) jako aktivního účastníka této trestné činnosti. Policie však v dokumentu uvádí, že Nagyová Nečase telefonicky informovala o jedné ze svých schůzek se zpravodajci, jež se měla sledování zaměstnanců dotýkat. Dokument zveřejnil server e15.cz.
Šéfka Nečasova kabinetu prý letos v březnu nechala sledovat svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni z Úřadu vlády Alenu Hegrovou. "Za motiv jednání je považována snaha Nagyové zabránit spekulacím novinářů o vztahu Nagyové s předsedou vlády Petrem Nečasem, k čemuž by mohlo přispět zjištění, že řidič Nagyové Jiří Pertl často se služebním vozidlem přijíždí k objektu Úřadu vlády - Hrzánskému paláci, momentálnímu bydlišti předsedy vlády, a dále zabránit spekulacím o majetkových poměrech Nagyové," uvádějí policisté.
Policie na základě odposlechů telefonu Nagyové v usnesení tvrdí, že si na 11. března domluvila schůzku s generálem Ondrejem Páleníkem, bývalým šéfem Vojenského zpravodajství, který pro ni předtím údajně zařizoval i sledování Nečasovy manželky. Tentýž den prý Nagyová telefonicky sdělila Nečasovi, že "měla zásadní rozhovor s generálem, kterému dala ty věci, aby to zjistil on, aby oni nepostávali někde s taxíkem".
Nagyovou už policie dopravila do Ostravy, čeká tam na soud, jenž rozhodne o žádosti na její vzetí do vazby. Obhájce Nagyové Eduard Bruna řekl, že se podle jeho informací uskuteční v sobotu dopoledne. Bruna už také připravuje stížnost proti usnesení o trestním stíhání, které chce podat v pondělí. "Strategii poprvé řeknu až u soudu," podotkl.
"Klientka je připravena všechno vysvětlit a hájit se tak, že té trestné činnosti se prakticky nedopustila," uvedl advokát. O tom, jak bude svá jednání vysvětlovat, ale mluvit nemůže. Bruna podotkl, že Nagyová hovoří smysluplně a uvědomuje si také, že jde o velký problém a bere záležitost seriózně.
Advokát České televizi řekl, že Nečas o konání Nagyové nevěděl. "Podle toho, jak já to vidím, jak jsem měl možnost se s tím dodatečně seznámit s tou situací, tak pan premiér se na tom vůbec nijak nepodílel, ani o tom nevěděl," uvedl Bruna. Deníku Právo pak řekl, že jeho klientka je přesvědčená, že umí vše vysvětlit. "Její osobní pohnutky spočívaly v tom, že ona měla starost o to, aby bylo všechno v pořádku. Stojí si na stanovisku, že to byla seriózní věc, že to byla jenom její dobrá vůle a žádný zlý úmysl," cituje obhájce server Novinky.cz.
Podle policistů Nagyová vyvíjela na Nečase nátlak, aby se rozvedl. Loni v listopadu údajně zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování jeho manželky Radky, k níž měla podle policistů "vysoce negativní postoj". Využila při tom "vlivu vyplývajícího z osobního poměru se současným předsedou vlády", napsali.
Představitelům Vojenského zpravodajství za účelem sledování údajně opatřila fotografii i adresu premiérovy ženy. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Páleníkem a Milanem Kovandou a s plukovníkem Janem Pohůnkem.
Z obsahu textových zpráv, které si jednotliví aktéři vyměňovali, policisté dospěli k závěru, že dva příslušníci Vojenského zpravodajství monitorovali okolí Nečasova bydliště a fotili jeho služební vůz. Sledování odhalil Nečasův řidič, který tento poznatek oznámil Nagyové.
Z policejního dokumentu vyplývá také to, že Nagyová v textových zprávách se zpravodajci vedla konspirační debatu o "žrádle pro psy" a "venčení psů", přičemž z kontextu bylo údajně zřejmé, že žrádlem jsou míněni zaměstnanci Pertl a Hegrová.
V souvislosti s údajným sledováním je Nagyová obviněna z organizování zneužití pravomoci úřední osoby, za což jí hrozí až pět let vězení.