
O případu informuje Mladá fronta Dnes. Obří armádní zakázku měla podle Kopřivových a Jindrových plánů získat finská společnost Patria. Aby se vyhnula výběrovému řízení, chtěl Kopřiva vytvořit společný projekt se Slováky. Díky směrnicím Evropské unie totiž není v případě spolupráce dvou států výběrové řízení nutné.
Přípravu stamilionového obchodu začala Mladá fronta Dnes sledovat v polovině února. V té době se ještě řešila kauza nákupu obrněných transportérů Pandur. Deník získal svědectví od člověka, který detailně znal pozadí celé kauzy. V tichosti se údajně chystal nákup další verze obrněných vozů, tentokrát s minometnou věží. Hlavní roli při tom hrál právě náměstek pro vyzbrojování Kopřiva.
ČTĚTE TAKÉ: V systému zadávání veřejných zakázek budou velké změny
Vondra má tým, který naplánuje budoucnost armády

Lobbista Jindra uvedl, že procenta "vyfakturují systémem zahraničí-zahraničí jako nějakou sportovní akci". To znamená, že úplatek by nedorazil na české účty a finská společnost by navíc mohla zanést "výdaj" oficiálně do svého účetnictví jako virtuální sportovní akci. Když se zástupce Patrie ptal, kolik budou platit bokem, Jindra mu podle serveru iDnes.cz řekl: "Procento nevím přesně. Zřejmě to bude záležet na tom, o jaký objem peněz se bude jednat."
Poté, co se dozvěděl o celé věci i ministr obrany Alexandr Vondra, Kopřivu okamžitě odvolal z funkce a na středu svolal mimořádnou tiskovou konferenci. Kopřivovi s Jindrou hrozí trestní stíhání pro podezření z úplatkářství, pletich při výběrovém řízení, popřípadě podvodu.
Foto: Lucie Pařízková, archiv Týdne