Jihomoravský hejtman a kandidát na příštího šéfa sociální demokracie volá po změně v ČSSD. Zveřejnil své desatero ČSSD nové generace. Strana má podle něj rozšířit záběr - dát víc prostoru ženám i nezávislým osobnostem, nezadlužovat stát a získat přízeň živnostníků a malých zaměstnavatelů.
Hašek vyzval všechny, kdo s ním souhlasí, aby dokument podepsali. Dosud tak učinili místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a všichni hejtmani vyjma středočeského Davida Ratha, uvádí Hašek v dokumentu.
Otevřeme se ženám a nestraníkům
Ženy by podle Haška měly dostat třetinový prostor na kandidátkách i ve vedení strany; chce o takové zastoupení začít usilovat po sjezdu. Stranu by chtěl otevřít také nestraníkům - lidem z neziskových organizací, akademické sféry a odborářům. Nabídnout jim chce před volbami minimálně deset procent míst. "Je to cesta, jak získat na kandidátky ČSSD zajímavé osobnosti a zároveň zajistit pluralitu a barevnost středolevých názorů," uvedl.
Strana podle něj musí přicházet s vlastními řešeními, nejen čekat na chyby vlády. Postavil se za nepopulární řešení, když pomohou státu a společnosti, odmítl zadlužování státu a připustil, že sociální stát 20. století je minulostí a potřebuje revizi. Ne sice na úkor snižování kvality a dostupnosti veřejných služeb, ale zneužívání sociálních dávek odmítl.
Hašek proti Sobotkovi
Hašek se v textu nepřímo vymezil vůči svému protikandidátovi a úřadujícímu předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi. Do vedení strany musí podle Haška přijít politici, "kteří úspěšně kandidovali v komunálních či krajských volbách, mohou se prezentovat reálnými výsledky a úspěchy i podporou voličů".
Hašek v komunální politice začínal v Drásově na Brněnsku jako místostarosta i starosta. Po sněmovním angažmá se před dvěma lety stal hejtmanem. Sobotka působil po studiích na vysoké škole přímo ve sněmovně, ve Slavkově u Brna, odkud pochází, zasedal pouze v zastupitelstvu.