Premiér Petr Nečas a bavorský premiér Horst Seehofer se shodli na intenzivnější spolupráci mezi Českem a Bavorskem, a to především v dopravě, obchodu a energetice. Při historicky první návštěvě bavorského předsedy vlády v Česku nicméně zopakovali, že v pohledu na minulost mezi Českem a Bavorskem stále přetrvávají rozdíly.
Posílení vzájemných vztahů by se mělo orientovat na budoucnost, řekli. Tomu odpovídá i společné komuniké obou premiérů, které historické otázky nijak neřeší a zmiňuje společné projekty jako například železniční spojení Praha - Mnichov.
Přelomová návštěva bavorského premiéra v Česku je podle Nečase vyústěním dobrého vývoje vztahů mezi Českou republikou a Bavorskem, které dobře běží na úrovni měst, obcí a občanských sdružení. Zdůraznil, že Bavorsko je klíčový ekonomický partner Česka. V hodnocení minulosti podle něj stále panují některé rozdíly. Existuje ale "jednoznačná vůle orientovat naši spolupráci do budoucnosti", řekl.
Raději řešit budoucnost
Podobně se vyjádřil i Seehofer. "Víme, že existují otázky, kde máme stále rozdílné názory. Za jedno jsme ale v tom, že bychom se chtěli společně obrátit dopředu, do budoucnosti," řekl. Návštěva Prahy je podle něj prvním krokem v nové kapitole vzájemných vztahů. Českého premiéra pozval do Bavorska a rád by se s ním setkával pravidelně.
Nečas podle Seehofera mimo jiné nabídl, že Bavorsko bude dostávat všechny informace o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Bavorský premiér naopak chce přispět k tomu, aby Češi nevnímali negativně policejní kontroly v německém pohraničí. Jednou z možností podle něj je zavést společné bavorsko-české policejní hlídky.
"Máme velký zájem na tom, aby nikdo nezískal dojem, že chceme něco dělat jen jednostranně," řekl Seehofer. Policejním kontrolám se podle něj bude věnovat schůzka bavorského a českého ministra vnitra. Pokud mají být zavedeny společné hlídky, musí v nich být odborníci, kteří jsou zároveň jazykově vybaveni pro společnou práci, míní bavorský premiér.
Společné komuniké obou premiérů odkazuje na společné kulturní a duchovní tradice Česka a Bavorska a zmiňuje "proměny a zvraty společné historie". Česko a Bavorsko podle dokumentu chtějí posílit spolupráci v energetice, podporovat výuku jazyka sousední země a rozšířit výměnné programy pro výzkumníky, studenty i státní úředníky. Obě země chtějí přispět k plynulosti přeshraniční přepravy a sladit aktivity v příhraničních národních parcích.
Intenzivnější má být komunikace o jaderné energetice, hlavně s ohledem na rozšíření Temelína.
Čeká se "rozmrznutí" vztahů
Seehofer do Prahy přijel na Nečasovo pozvání. Politické vztahy Bavorska a Česka v minulosti značně zatěžovaly odlišné názory na poválečné vysídlení sudetských Němců z českých zemí. V Bavorsku je zřejmé opatrné očekávání průlomu "v dosud zamrzlých politických vztazích". Na občanské a podnikatelské úrovni vztahy přitom již dobře fungují.
V Seehoferově delegaci je i vrchní představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Při dnešním jednání bavorského premiéra s českým ale nebyl. Nečas k tomu řekl, že česká strana neurčovala, kdo bude v bavorské delegaci. Rozhovor se podle něj týkal specifických otázek v energetice či dopravě. Seehofer uvedl, že cestu do Česka připravoval společně se sudetskými Němci. Připomněl, že bavorský premiér je tradičně patronem sudetských Němců a sleduje jejich námitky a aktivity.