Vážení čtenáři, sledujte na on-line deníku TÝDEN.CZ v živé reportáži aktuální vývoj zatýkání v nejvyšších patrech české politiky.
Razie na Úřadu vlády
Nečas: Nemám důvod rezignovat, Nagyové stále věřím
13.06.2013 16:45 Aktualizováno 13.06. 20:40
Premiér Petr Nečas (ODS) podle svých slov nemá důvod rezignovat. Nezískal informace prokazující trestnou činnost svých spolupracovníků. Řekl to ve své první reakci k zásahům Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který podle médií zadržel některé z jeho nejbližších spolupracovníků včetně šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové; té se předseda vlády zastal.
Anketa:
Policie od středečního večera vyslýchá politiky a blízké spolupracovníky premiéra Petra Nečase. Má to podle vás vést k předčasným volbám?
-
Ano. 57 %
-
Ne. 18 %
-
Nevím, zatím známe málo faktů. 26 %
"Já osobně jsem přesvědčen, že jsem se nedopustil čehokoliv nepoctivého a že se čehokoliv nepoctivého nedopustili ani mí spolupracovníci, tedy paní vrchní ředitelka Jana Nagyová. Nemám tudíž důvod uvažovat o rezignaci, a tím pádem o pádu vlády," uvedl Nečas.
"K zadržení paní vrchní ředitelky Jany Nagyové mám jen ten komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoliv nezákonností," prohlásil předseda vlády. Nečas ve vystoupení nezmínil jméno šéfa úřadu vlády Lubomíra Poula, který je také mezi zadrženými.
Zásah na úřadu vlády nemá podle premiéra souvislost se zásahy na pražském magistrátu a v dalších institucích. "Zadržení pracovníků Úřadu vlády má mít souvislost s údajnou komunikací s vojenským zpravodajstvím a odstoupením tří poslanců ODS na podzim roku 2012 tzv. rebelů," řekl Nečas. Očekává, že orgány činné v trestním řízení sdělí brzy souvislosti a důvody, které vedly k takto rozsáhlé akci. "Dlouhodobé mlčení umožňuje pouze šíření spekulací, polopravd a nepodložených tvrzení," poznamenal Nečas.
Kritizoval také fakt, že údajnou trestnou činnost v Praze dozoruje ostravská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. On osobně i jeho spolupracovníci jsou prý připraveni ke spolupráci. "Podobné účelové změny jednotlivých typů státních zastupitelství ve své době byly právem kritizovány v kauze (někdejšího vicepremiéra) Jiřího Čunka," připomněl předseda vlády. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan to však odmítl. Serveru Lidovky.cz řekl, že kauza byla olomouckým žalobcům přikázána ze strany Nejvyššího státního zastupitelství.
Nečas zdůraznil, že věří v to, že policie i státní zastupitelství postupují zcela nezávisle a bez politického kontextu. O nezávislost orgánů činných v trestním řízení prý také vždy usiloval.
Večer se na výzvu premiéra sešla i Bezpečnostní rada státu, která podle zdroje z vlády zhruba hodinu projednávala současnou situaci. Výsledek jednání ale zdroj nesdělil s odkazem na ochranu utajovaných informací.
ODS stojí za premiérem
Nečase podpořilo narychlo svolané grémium ODS. "V této chvíli nemá (grémium) žádné informace, které by vedly ke změně podpory premiéra Petra Nečase," řekl v ČT místopředseda strany a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. "Jsme přesvědčeni, že situace je skutečně velmi vážná a jsme připraveni přijmout zodpovědnost, ale v tuto chvíli nemáme relevantní informace," doplnil. Strana podle Kuby respektuje právo policie na nezávislé vyšetřování a nabízí plnou součinnost.
Do Poslanecké sněmovny by měl Nečas dorazit v pátek ráno, ve stejný den jej také čeká rozmluva s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě.
Policie v středu a ve čtvrtek zadržela několik lidí, které vyslýchá. Zároveň provádí domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor, a to v Praze, středočeském a východočeském regionu. Na zásahu se podílejí stovky policistů.
Podle médií je mezi zadrženými kromě Nagyové někdejší šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, bývalý poslanec a ministr Ivan Fuksa (ODS), šéf úřadu vlády Poul či exšéf Vojenského zpravodajství a nynější ředitel Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník. Podle deníku Právo byl zatčen i nynější ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda.
Komerční banka potvrdila informaci, že na základě rozhodnutí soudu zpřístupnila policii některé bezpečnostní schránky. Zásah v pražské pobočce banky souvisí s razií na úřadu vlády.
Policie si přišla pro některé dokumenty například i na odbor městského investora pražského magistrátu, zasahovala také v sídle Lesů ČR, v sídle lobbisty Iva Rittiga či u podnikatele Romana Janouška.
Speciální psi z Rakouska
Rakouské ministerstvo vnitra podle agentury APA potvrdilo dosavadní spekulace, že se na raziích podíleli i rakouští policisté. Mluvčí resortu Karl-Heinz Grundböck řekl, že rakouská podpora je "čistě technického rázu". "Jedná se o psy se speciálním výcvikem, které česká policie nemá k dispozici," řekl Grundböck s tím, že zmíněná služební zvířata dokážou podle pachu najít peníze. Mluvčí také prohlásil, že české vyšetřování "nijak nesměřuje" do Rakouska. Psi pomáhali například ve vršovické vile Rittiga.
On-line
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahuje ve vysokých kruzích politiky.
-
11:03
-
11:04
"Jediné, co můžu v tuto chvíli říct, je, že probíhá realizace," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Zásah podle něj dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, bližší informace k němu ale ÚOOZ zatím sdělovat nebude.
-
11:05
Podle komentátora Respektu Jaroslava Spurného policie pracovala na případu zhruba dva roky a do případu je zapojeno na 400 lidí, razie má probíhat po celém Česku probíhat až do sobotního rána.
-
11:05
"Jediné, co k tomu mohu říct, je, že jsem zjevně odešel včas," zavtipkoval šéf financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jinak prý neměl ráno informace.
-
11:06
"O zásahu nic nevím, z jednání vlády jsem odešla dřív. Jak je známo, na Úřadu vlády ani nemám kancelář, takže co přesně se tam dělo, nevím," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).
-
11:07
Policie nyní zasahuje také v komplexu, ve kterém sídlí lobbista Roman Janoušek a podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ zasahují policisté také v budově ministerstva obrany. Podle médií policisté nyní provádějí domovní prohlídku u pražského lobbisty Iva Rittiga.
-
11:08
"Takovou situaci nepamatuji v celé naší historii, ani za posledních dvacet třicet let v evropských civilizovaných zemích, aby policie zatýkala na úřadu vlády," prohlásil Jiří Paroubek (LEV-21). "To, že byla zatčena i Nečasova nejbližší spolupracovnice Jana Nagyová, povede podle mě k hlasování o nedůvěře a ke konci této vlády."
-
11:09
Pražský politik Tomáš Hrdlička (ODS), který je často také označován za jednoho z pražských kmotrů, je pracovně v Chorvatsku. "Nemám žádné informace o tom, že by se to mělo týkat i mě," řekl pro Aktuálně.cz.
-
11:12
"K tomu mohu říci, že celou věc vyšetřuje vrchní státní zastupitelství Olomouc a ÚOOZ zaúkolovala k některým úkolům. Veškerá práva na informace si vyhradilo zastupitelství Olomouc, takže víc nevím a ani říci nemůžu," prohlásil ministr vnitra Jan Kubice.
-
11:17
"Ta situace vypadá jako velmi vážná a možná se jedná za největší skandál za posledních mnoho let," prohlásil šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Strana žádá premiéra o co nejrychlejší reakci, zatím čeká na potvrzení informací.
-
11:19
"Věci veřejné jsou připraveny podpořit předčasné volby v co nejdřívějším termínu," řekl předseda strany Vít Bárta. "Jedině rozpuštění Poslanecké sněmovny, jedině ukončení této vlády jsou tím správným řešením, které může dát jistotu občanům České republiky, že se toto nebude opakovat."
-
11:20
Šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS) řekla, že situace je vážná. "Žádná žádost o vydání poslance ze strany policie zatím do sněmovny nedorazila. Musíme počkat na další fakta."
-
11:22
Dnes ráno chyběla řada ministrů i poslanců na interpelacích ve sněmovně, trvaly tak jen pár minut. Plénum nemohlo pro nedostatek přítomných členů dolní komory ani hlasovat.
-
11:24
"ČSSD pokládá zveřejněné informace médií o zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v budově úřadu vlády a o údajném zadržení řady představitelů ODS za velmi závažné. Pokládáme za nezbytné, aby se k celé situaci co nejdříve oficiálně vyjádřili představitelé policie a státního zastupitelství," uvedl v tiskovém prohlášení předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
-
11:25
Server Aktuálně.cz píše, že za akcí jsou stovky hodin odposlechů, které v posledních měsících policie nasadila na lobbistu Romana Janouška.
-
11:26
"Mohu potvrdit, že v budově ministerstva zasahují pracovníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu," řekla mluvčí Ministerstva obrany Mira Třebická. Dodala, že policisté dorazili do budovy zhruba v 09.30 celkem sedmi vozy.
-
11:27
ParlamentníListy.cz uvedly, že detektivové provádějí razii i v domě Libora Grygárka, bývalého náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze.
-
11:28
Podle serveru iHNED.cz detektivové byli i na Kladně v administrativní budově, kde do minulého týdne sídlila společnost Kardio Port, mající blízko k Romanu Janouškovi.
-
11:30
"To, čemu říkáte zásah, byla návštěva dvou státních zástupců a pana ředitele ÚOOZ u premiéra Nečase za účelem úkonu trestního řízení," uklidňoval situaci ministr vnitra Kubice.
-
11:31
"V budově ředitelství je naprostý klid a běžný provoz," informoval mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Firma je také v souvislosti se zatýkáním a s kauzou rebelů z ODS zmiňována.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.