Špičky ODS nepřesvědčily odpůrce daňových změn v poslaneckém klubu občanských demokratů, aby pro ně hlasovali. Očekává se, že sněmovna nepřehlasuje veto levicového Senátu. Vláda předloží návrh zákona znovu a spojí s ním svou důvěru. Po jednání sněmovního klubu nejsilnější vládní strany to řekl jeden z rebelujících poslanců Petr Tluchoř.
Vláda Petra Nečase tak zřejmě bude prvním českým kabinetem, který spojí svou důvěru s konkrétním zákonem.
Kvůli nejednotě vládního tábora sněmovna i hlasy koaličních poslanců vyřadila z nynější schůze návrh majetkového vyrovnání státu s církvemi. "Nebudeme o něm hlasovat, protože v koalici platí: buď projde všechno, nebo nic, když to trošku přeženu. A protože není shoda na tom konsolidačním balíčku, tak se v této chvíli odloží i hlasování o církevních restitucích," řekl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
V souvislosti s církevními restitucemi neúspěšně navrhoval poslanec VV Otto Chaloupka vyzvat vládu k uzavření smlouvy, kterou by se její členové a poslanci zaručili svým majetkem, že zákonem o církevních restitucích nebude prolomena restituční hranice 25. února 1948. Pro byla jen opozice.
Záruku po šéfech koaličních stran požadoval také prezident Václav Klaus a podmiňoval jí svůj podpis zákona. Poukázal na to místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek, podle něhož dopis premiéra Petra Nečase (ODS) prezidentovi skutečnou záruku neobsahuje. "V případě sporů by rozhodovaly soudy," řekl Zaorálek.
S restitucemi má po rebelii v ODS ohledně daňových změn údajně problémy strana LIDEM. Stabilizační balíček je totiž podle skupiny poslanců kolem vicepremiérky Karolíny Peake nutný k tomu, aby bylo možné financovat vyrovnání s církvemi. Je tak pravděpodobné, že církevní restituce budou čekat na to, než daňové změny absolvují nové kolečko v parlamentu.¨
Nové předložení daňového balíčku by mělo dnes být podle Stanjury prvním bodem na pravidelném jednání vlády. Jde podle něho o výsledek dohody v koalici. Považuje za jisté, že balíček ve sněmovně dnes neuspěje.
Tluchoř volá po "zdravém rozumu"
Proti daňovým změnám v nynější podobě je podle informací agentury ČTK stále zhruba šest poslanců ODS. Čtyři z nich - Tluchoř, Tomáš Úlehla, Ivan Fuksa a Radim Fiala - po jednání klubu potvrdili, že balíček dnes ve sněmovně nepodpoří. Nečas i ministr financí Miroslav Kalousek avizovali, že balíček zákonů, se kterými spojí důvěru, znovu předloží v totožné podobě, jakou má nyní. Jeho odpůrci v řadách ODS však v něm žádají změny.
"Budeme se věnovat řádnému projednání ve třech čteních a budeme usilovat o změny," řekl Tluchoř. Doufá prý, že se podaří najít dohodu na pozměňovacím návrhu, který zákon "uvede do rozumných mezí". Nechtěl předjímat, zda by zákon, se kterým vláda spojí důvěru, odmítl podpořit, pokud by koalice nevyšla rebelům vstříc a neupravila ho. Zopakoval, že si pád vlády nepřeje a věří ve "vítězství zdravého rozumu".
"Může se klidně stát, že budou podmínky. Můžou být stanoveny podmínky typu třeba: schválíme tento zákon v této verzi a podepíšeme memorandum, že v podstatě to bude přechodné opatření pro rok 2013 v návrhu rozpočtu, to bych uměl pochopit, protože samozřejmě jsem také pro to, abychom se chovali zodpovědně k co nejnižší deficitní částce státního rozpočtu," řekl Úlehla. Dodal, že pořád nevěří tomu, že by premiér kvůli vyšší DPH byl schopen "v podstatě dát všanc to, že by se položila vláda". "To si myslím, že by bylo velmi nezodpovědné," řekl Úlehla.
Výběr klíčových bodů vládního stabilizačního balíčku a souvisejících zákonů |
Výdajová opatření Pomalejší valorizace důchodů* - Zvyšování důchodů má být vypočítáváno podle 1/3 růstu cen a 1/3 růstu průměrné reálné mzdy. Dosud je inflace zohledňována v plné výši.
Příjmová opatření Zvýšení DPH - Pro roky 2013 až 2015 mají být zvýšeny sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod, tedy na 21 a 15 procent.
* Tato opatření nejsou součástí aktuálně projednávaného návrhu Zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů. Věcně s ním však souvisí. |