Rozdělení VV
Nečas odmítá vládnout s řídnoucími VV. Tajemná Peake nabízí "krev, pot a čest"
18.04.2012 10:22
Premiér Petr Nečas chce do pondělí vědět, zda se vláda může ve sněmovně opřít o bezpečnou většinu. Spolupráci vlády se sněmovním klubem Věcí veřejných, který by zevnitř či zvenku řídil za uplácení nepravomocně odsouzený Vít Bárta (VV), vylučuje.
V úterý vznikla nová platforma kolem vicepremiérky Karolíny Peake, kolika disponuje hlasy, není jisté. Peake to zatím nechtěla říci, i když představu prý má. Když nebude podle Nečase po víkendu jasné, že kabinet bude mít ve sněmovně dost hlasů, dá přednost předčasným volbám.
Seznam poslanců VV, kteří potvrdili odchod k Peake: |
- Jiří Rusnok - Radim Vysloužil (?) dále ministři: |
"Je vyloučené, aby se vláda opírala o poslanecký klub, který zevnitř nebo ze zákulisí řídí člověk odsouzený za korupci," uvedl Nečas s tím, že spolupráci VV občanští demokraté zatím nevypověděli. Odpoledne bude jednat grémium ODS.
Peake ve středu před obědem odmítla říct, podpoře kolika poslanců zvolených za stejnou stranu se nyní těší. Na tiskové konferenci po jednání vlády uvedla, že těmto lidem, o jejichž počtu má představu, nabízí "krev, pot a slzy, ale také čest", což prý v politice není málo.
K uskupení vznikajícímu kolem vicepremiérky Peake, které by ve vládní koalici mohlo nahradit VV, se podle dosavadních informací hlásí šest dalších poslanců. Přidat by se k nim podle informací agentury ČTK mohli ještě dva další.
Ze strany Věci veřejné odchází vedle poslanců VV, kteří se už k Peake přihlásili, také Jiří Rusnok. Ve středu dopoledne server novinky.cz informoval, že se k platformě přidal dosavadní předseda krajské rady ve Zlínském kraji VV a poslanec Martin Vacek. Vyhověl tak usnesení mimořádné krajské rady VV. S odchodem z VV váhá poslanec Radim Vysloužil. V poslední době podporoval setrvání VV ve vládě a přikláněl se k politice, kterou prosazovala Peake. Zatím však nepotvrdil, že ji bude následovat. Dalším poslancem, jehož setrváním si VV nejsou jisté, je starosta Litvínova Milan Šťovíček.
Oficiální klub nejmenší parlamentní strany se sejde ve středu večer. Se svým "fanklubem podpory vlády a jasné a předvídatelné politiky" se chce do večera setkat také Peake, která odpoledne absolvuje i schůzku s premiérem Nečasem.
Koaliční smlouvu, kterou podepsaly ODS, TOP 09 a VV, Nečas nepovažuje za "cár papíru". Bude-li vláda pokračovat, tak prý jen na základě koaliční smlouvy a programového prohlášení. "Nebudeme měnit ani čárku z programu," zdůraznil.
"Nepřistoupím na žádný způsob postupné agonie této vlády zmítající se v závislosti na tom, jak se vyspí jeden poslanec či poslankyně, žádné těsné většiny 101 nebo 102 hlasů nemají smysl. Ta vláda musí mít tah na branku," uvedl. "Definice bezpečné většiny je taková, že bezpečná většina je větší než nebezpečná většina," vyhnul se odpovědi na klíčovou otázku. Uvedl, že se v nejbližších dnech odehraje řada veřejných i zákulisních jednání.
Po jednání vlády premiér dodal, že bezpečná většina ve sněmovně nezávisí jen na počtech, ale také na tom, z koho je složena. Peake bezpečnou většinu definovala slovy "čím více, tím lépe".
Vláda podle Nečase musí být schopna prosazovat svůj program konsolidace veřejných financí, snižování schodku a modernizačních reforem.
Pokud do pondělí nebude jasné, že vláda má onu bezpečnou většinu, navrhne Nečas své straně návrat k plánu na předčasné volby ještě v červnu letošního roku. ODS by tak s politickými partnery začala jednat o rozpuštění Poslanecké sněmovny.
Aby vláda měla ve sněmovně alespoň většinu 101 hlasů, muselo by Peake do její nové platformy následovat nejméně sedm dalších poslanců VV. Jistých jich podle dosavadních informací má zatím pět. Nečas se s Peake sejde ve středu odpoledne. Peake se chce také do večera sejít se svým "fanklubem podpory vlády a jasné a předvídatelné politiky".
Nečas znovu připomněl Bártův veřejný příslib odejít z vysoké politiky v případě odsouzení. Bártova nynější argumentace, že poslanecký mandát není vysokou politikou, je podle premiéra bizarní a úsměvná. Podle něj to jen dokazuje trvající Bártovu snahu řídit VV či jejich torzo zákulisně. Rýpl si zároveň do oficiálního předsedy VV Radka Johna, když poznamenal, že podle jeho názoru John stranu ani její klub neřídí.
Nečas doplnil, že nyní jedná s ministry původně nominovanými VV o situaci v jejich resortech. V souvislosti s ministrem dopravy Pavlem Dobešem, který následoval Peake, premiér uvedl, že v resortu se musejí některé věci, včetně personálních, změnit. "Možná právě to je důvodem tlaku na pana ministra Dobeše ze strany pana Bárty a jeho nejbližšího okolí," řekl.
Personálními změnami v resortu Pavla Dobeše má premiér na mysli hlavně boj o nového šéfa Správy železniční dopravní cesty. O vliv se tu přetahují ministr dopravy s jeho předchůdcem Vítem Bártou. Bárta hodlá v čele mocného podniku podržet svého člověka Pavla Habartu. Dobeš ho chce naopak odstřelit a dosadit svého spřízněnce. Vypsal proto výběrové řízení a o novém šéfovi tak může rozhodnout už zítřejší správní rada podniku. Nejčastěji se hovoří o Jiřím Kolářovi, členu představenstva Českých drah, který na drahách zastával funkci náměstka pro provoz.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.