K nejvíce proevropským stranám, které kandidují v letošních eurovolbách, patří podle analýzy sdružení KohoVolit.eu Strana zelených, ČSSD a ANO. Na protibruselskou kartu naopak nejvíce sází Národní demokracie, Dělnická strana sociální spravedlnosti a Strana svobodných občanů.
Anketa:
Půjdete k eurovolbám?
Proevropští voliči si podle sdružení přejí zavedení eura, evropské normy například na potraviny nebo společnou zahraniční politiku EU, uvedl autor kalkulačky Michal Škop. Jejich přání nejvíce vycházejí vstříc Strana zelených, sociální demokraté a hnutí Andreje Babiše, z minoritních uskupení pak Strana rovných příležitostí. Naopak voliči, kteří si přejí zachování české koruny nebo rovnou vystoupení z Evropské unie, nejčastěji souzní z názory stran, které trvale deklarují svůj protievropský postoj, dodal Škop.
Sdružení své postoje pro volební kalkulačku zaslalo 30 ze 38 kandidujících stran a hnutí. Nejvíce se strany shodly na rozšíření záruky na zboží v rámci celé EU, platnosti živnostenského listu na celou EU nebo rozšíření pravomocí Evropského parlamentu, který v současnosti nemůže iniciovat zákony. Většina stran také nechce zavádět evropské daně, nařizovat podmínky udělení azylu z evropské úrovně a zvyšovat prostředky na pomoc ekonomicky slabším regionům EU. Rozděleny jsou naopak v otázce evropské dálniční známky nebo prohloubení zahraniční politiky EU.
Další analýzu, ale zaměřenou na rétoriku kandidujících stran, nabídla poradenská společnost Bisnode. Analyzovala četnost vybraných výrazů, které se objevovaly v článcích na webech osmi kandidujících stran, a rozdělila je do sedmi významových kategorií od agresivity přes dogmatismus, ideologické myšlení až po posedlost symboly.
Nejracionálněji podle analytika Milana Petráka komunikovaly TOP 09, ANO a Strana zelených, na opačné straně se vyskytovaly Svobodní, Úsvit a Česká pirátská strana. Většina sledovaných stran přitom v porovnání s kampaní před loňskými sněmovními volbami svou rétoriku zmírnila, přitvrdili jen zelení, uvedl Petrák.