Nejvyšší soud: Pět <span>politických stran</span> končí

Domácí
24. 6. 2009 17:23
Pajerová a strana Naděje se hlásily k myšlenkám Havla.
Pajerová a strana Naděje se hlásily k myšlenkám Havla.
Pajerová a strana Naděje se hlásily k myšlenkám Havla.Nejvyšší správní soud dnes kvůli nedodaným finančním zprávám rozpustil pět politických stran a hnutí včetně Naděje a Romské občanské iniciativy ČR. Dalším čtyřem pozastavil činnost. U tří subjektů včetně krajně pravicového uskupení Právo a spravedlnost soudci vládní návrh na pozastavení činnosti či rozpuštění odmítli.

"U všech stran, o kterých dnes volební senát jednal, jde o nedostatky ve finančních zprávách nebo jejich nedodání," uvedl mluvčí soudu František Emmert. O politické činnosti nebo ideologii stran soudci nerokovali.

Správní soud dále rozpustil také Zlínské sdružení živnostníků a podnikatelů a uskupení Helax - Ostrava se baví. Pozastavil činnost Strany zdravotně postižených, důchodců a sociálně slabých občanů, Semiláků, Občanského demokratického hnutí a Patriotů - Hnutí za lepší Ústí nad Labem. Soudci odmítli návrhy směřující proti uskupení Nestraníci a hnutí Lepší Řepy.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda nepřesvědčila soud, aby zakázal stranu extremistů

Všechny registrované strany a hnutí musí v Česku podle zákona každoročně předkládat Poslanecké sněmovně finanční zprávy. Pokud strana zprávu nedodá nebo ji předloží v nepořádku, ministerstvo vnitra požádá vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu navrhla pozastavení činnosti. Když se prohřešky opakují, může soud stranu rozpustit.

Právo a spravedlnost je řazena ke krajní pravici (ilustrační foto).Činnost Naděje pozastavil soud už v roce 2007. Strana oficiálně vznikla v lednu 2002. Její tehdejší předsedkyně Monika Pajerová chtěla prosazovat slušnou "nepolitickou politiku" a hlásila se k myšlenkám Václava Havla. Ve straně působili lidé spojení s občanskými iniciativami Impuls 99, Děkujeme, odejděte nebo Česká televize - věc veřejná. Pajerová v roce 2002 ohlásila ambici vyhrát sněmovní volby, strana ale žádného výrazného úspěchu nedosáhla.

Romská občanská iniciativa působila v Česku od začátku 90. let, byla první polistopadovou romskou stranou. K jejím lídrům patřil právník Emil Ščuka. Výrazných voličských úspěchů nedosahovala. Podle odborníků doplácela na roztříštěnost romské politické reprezentace. "ROI už je několik let pasivní a de facto neexistuje," řekl nedávno politolog Pavel Pečínka.

Uskupení Právo a spravedlnost hájí podle informací na svých webových stránkách "zdravé vlastenectví, tradiční rodinu a tvořivý životní styl". Staví se proti byrokracii, "falešné toleranci vůči závažným kriminálním činům" a žádá důraznou bezpečnostní politiku státu. Protestuje proti imigraci a multikulturním vlivům. Odborníci řadí Právo a spravedlnost ke krajní pravici.

Foto: archiv TÝDNE, Lucie Pařízková
Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ