Poslanci ČSSD podpoří odvolání Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Hlasovat by se o tom podle nich mělo tajně. Změnu postoje premiéra Andreje Babiše (ANO), který o víkendu začal ke zvolení Ondráčka vystupovat kriticky, označili sociální demokraté za pokrytectví. Podle nich byla dohoda mezi ANO a KSČM o podpoře Ondráčka od začátku. Pro Ondráčkovo odvolání se vyslovili také poslanci Starostů a nezávislých, lidovců a TOP 09.
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka kritizoval Babišovo vyjádření, že za zvolení Ondráčka mohou ty strany, které nebyly plně zastoupeny na jednání sněmovny v době hlasování. "Podle našeho názoru je to ukázka cynismu, alibismu a pokrytectví Andreje Babiše. Já jsem byl u těch jednání o obsazení funkcí ve sněmovně a už někdy na přelomu října a listopadu hnutí ANO slíbilo komunistům, že budou hlasovat pro jejich nominanta na funkci předsedy komise pro kontrolu GIBS," řekl.
Babiš podle něj mohl zvolení Ondráčka zabránit. "Bohatě by stačilo minulý týden, kdy poslanci ANO hlasovali pro pana Ondráčka, aby Andrej Babiš řekl, že pro něj hlasovat nemají. On se samozřejmě zalekl toho veřejného mínění, demonstrací, které se včera (v pondělí) odehrály na náměstí mnoha měst v České republice, a otočil," řekl Chvojka.
ČSSD nyní podpoří návrh na odvolání Ondráčka, nesouhlasí ale s představou lidovců, že by se o tom mělo hlasovat veřejně. "Tajně byl zvolen, tajně má být odvolán, aby nebylo pochyb o tom, že skutečně odvolán je. A také odmítáme to, aby ti, jejichž hlasy byl kolega Ondráček zvolen, si najednou dělali z Poslanecké sněmovny divadlo, jak kdo hlasuje," řekla místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřina Valachová. Vyzvala také, aby se o odvolání Ondráčka hlasovalo co nejdřív.
Chvojka uvedl, že na pátečním hlasování o Ondráčkovi chybělo několik poslanců ČSSD, podle něj to bylo způsobeno plánovanými zahraničními cestami a nemocemi. Odmítl, že by se sociální demokraté snažili usnadnit volbu snížením počtu přítomných. Při nynějším hlasování by podle Chvojky měl chybět pouze jeden poslanec ČSSD a všichni přítomní budou hlasovat pro odvolání Ondráčka.
TOP 09 odvolání Ondráčka podpoří
TOP 09 podpoří odvolání Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela sněmovní komise pro kontrolu generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vlastního kandidáta místo něj stavět nebude, je připravena podpořit zástupce některé demokratické strany, řekli novinářům představitelé TOP 09. Vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že si zvolení Ondráčka nepřál, označili za frašku.
- Díky poslancům ANO byl Ondráček zvolen.
- Markéta Adamová (@market_a) 5. března 2018
- Poslanci ANO ho na plénu obhajovali a mluvili o tom, jaký byl minulý režim krásný.
- ANO vytváří vládu s podporou komunistů.
- ANO legitimizuje pozice extremistů z SPD.
Velký problém je Ondráček, největší problém je Andrej Babiš.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil řekl, že se Babiš snaží svalovat vinu za zvolení Ondráčka na ostatní strany, které nebyly ve sněmovně plně zastoupeny při hlasování. "Nemůže ale popřít fakt, že poslanci hnutí ANO zvolili Ondráčka do této funkce," řekl. "Jakékoli další obraty jen dokazují, že Andrej Babiš jako správný populista sleduje veřejné mínění a nebrání se okamžitého obratu, pokud zjistí, že voliči mají jiný názor," doplnil.
Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle poslanců hnutí STAN ohýbá realitu a dělá ze sebe disidenta, který zachrání Českou republiku před poslancem Zdeňkem Ondráčkem (KSČM), přitom nese spoluzodpovědnost za jeho zvolení do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Proti tvrzením ANO, že za zvolení někdejšího příslušníka komunistické policie nemůže, se před novináři ohradil místopředseda STAN Vít Rakušan.
Uvedl, že při jednáních o složení sněmovních orgánů loni na podzim hlavní vyjednávač ANO Jaroslav Faltýnek s Ondráčkem do čela komise počítal. "Faltýnek od začátku operoval se jménem Zdeněk Ondráček, všichni to viděli v tabulkách," uvedl. Už v prosinci proti návrhu některé kluby protestovaly, dodal šéf poslanců STAN Jan Farský.
Lidovci chtějí Ondráčka odvolat přímo z komise
Lidovci navrhnou, aby byl Zdeněk Ondráček odvolán nejen z funkce předsedy komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ale přišel i o pozici jejího řadového člena. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek novinářům řekl, že by takové rozhodnutí odblokovalo situaci. Ondráček je v komisi jediným zástupcem komunistů, kteří si podle dohod o zastoupení ve sněmovních orgánech nárokují post jejího předsedy.
Zvolení Ondráčka kritizuje opozice a v pondělí proti němu protestovaly tisíce lidí na shromážděních napříč republikou. Kritikům vadí, že se před listopadem 1989 jako policista podílel na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu. Bělobrádek uvedl, že nejlepší by bylo, kdyby Ondráček v rámci sebereflexe sám odstoupil, nicméně nevypadá to, že se tak stane.
Platí co jsem řekl v neděli i včera na demonstraci v Olomouci, budu dnes ve sněmovně navrhovat, ať se o odvolání Ondráčka hlasuje veřejně. Ať je jasné co kdo říká a co potom děla! Doufám, že se pro tento návrh najde většina ve sněmovně.
- Marian Jurečka (@MJureka) 6. března 2018
Poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) budou mít v otázce odvolání Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) volné hlasování. Novinářům to dnes řekl místopředseda SPD Radim Fiala.
Při rozhodování o zařazení bodu na program se podle něj zákonodárci zvolení za SPD většinou zdrží. Fiala novinářům řekl, že i při páteční volbě Ondráčka měli poslanci SPD volné hlasování, protože řada z nich k němu měla výhrady. Podobně jako premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) Fiala tvrdí, že zvolení Ondráčka zapříčinilo hlavně to, že řada poslanců nebyla v práci.
Piráti opět navrhnou Ferjenčíka
Za zvolení Zdeňka Ondráčka (KSČM) předsedou sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nese podle Pirátů odpovědnost premiér Andrej Babiš (ANO). Na tiskové konferenci Piráti uvedli, že budou podporovat odvolání Ondráčka a na jeho místo chtějí opět navrhnout svého poslance Mikuláše Ferjenčíka, který v pátek ve volbě neuspěl. Piráti by se nebránili tomu, aby se o odvolání Ondráčka hlasovalo veřejně.
"Pan Ondráček byl zvolen hlasy KSČM, SPD a ANO," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Odmítl Babišovo tvrzení, že zvolení Ondráčka způsobily ostatní strany svou nedostatečnou účastí při hlasování. Označil to za zkreslený obraz reality, Babiš podle něj nese plnou zodpovědnost za zvolení Ondráčka.