Transparency
Nezmění-li se financování stran, protikorupční plán nemá smysl
04.01.2011 13:42 Původní zpráva
Protikorupční balíček nebude mít smysl, pokud se politici nezaměří i na financování vlastních stran, varuje organizace Transparency International. Podle této společnosti zaměřující se na korupci v Česku je potřeba nejen deklarovat snahu, ale s konkrétní změnou rovnou začít. Jako první krok odborníci doporučují zavést transparentní účty stran, výběrová řízení na posty státních úředníků či stropy volebních kampaní.
Ve středu se bude vláda zabývat novým protikorupčním balíčkem ministra vnitra, který je klíčovým dokumentem pro budoucnost koalice. Věci veřejné totiž jeho schválením podmiňují své setrvání v současné vládě. "Strategie vychází primárně z programového prohlášení vlády a koaliční smlouvy, nicméně obsahuje i řadu dalších úkolů nebo opatření, která mají odstranit nedostatky současné právní úpravy či dosavadní praxe," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ministr vnitra Radek John.
Už to měli mít rozmyšlené
Podle odborníků z neziskové organizace Transparency International však dlouho očekávaná novinka obsahuje rovněž sporné části. Mezi 58 body se totiž objevují i takové, u kterých vláda zatím pouze slibuje analýzu. "Balíček by měl být konkrétní. Po sedmi měsících by už vláda měla vědět, co a jak řešit," tvrdí předseda správní rady Transparency International Václav Láska.
Podle něho hrozí, že pokud vláda nezačne řešit posilování korupčního potenciálu ve vlastních řadách, balíček se opět stane pouhou deklarací. "Je jedno, jakou protikorupční strategii schválí, když si nepřipustí, že se nekale financují politické strany." upozorňuje Láska: "Měla by to být priorita - a místo toho naznačují, že nemají zájem to rychle řešit."
Poloviční cesta
Anketa:
Souhlasíte se zavedením finančních stropů u volebních kampaní?
Zlepšení situace vidí Transparency International v zavedení volebních stropů a transparentních účtů politických stran, aby veřejnost mohla zjišťovat financování stranických aktivit. Řešení by prý přineslo i vypisování výběrových řízení na funkce ve státní správě či v provedení auditů nezávislými auditory. "Praxe je taková, že si sama strana vybere toho, kdo její účetnictví zkontroluje, výroční zprávy pak nakonec stejně podává v papírové podobě vlastním členům ve sněmovně," vysvětluje šéf společnosti David Ondráčka.
Odborníci však varují, že bez zajištění lidí, kteří budou korupční situaci monitorovat a kontrolovat, bez označení těch, kteří za její plnění budou mít zodpovědnost, a bez vynutitelnosti sepsaných zásad je veškerá snaha poloviční a z dlouhodobého hlediska nemá šanci na úspěch.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.