Do zahrady řecké ambasády v Praze 6 kolem druhé hodiny někdo hodil zápalnou látku neznámého původu. "V době události bylo velvyslanectví prázdné a uzamčené," sdělila mluvčí policie Eva Miklíková. Úmyslné zapálení porostu zahrady potvrdila mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Podle ambasády jsou za útokem anarchisté, kteří tím chtěli podpořit svého řeckého kolegu.
Okolnosti případu nyní vyšetřuje policie, po pachateli či pachatelích pátrá. "Dnes v noci asi ve dvě hodiny někdo přelezl hradbu a hodil nám nějakou zápalnou látku proti dřevěným dveřím velvyslanectví, materiální škoda je malá, jen ohořelé dveře a zašpiněná fasáda," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Milena Kostomitsopuluová z řeckého velvyslanectví.
Podle ambasády jsou za útokem anarchisté. Na fasádě velvyslanectví se totiž objevilo jejich "áčko" v kroužku a nápis Giannis. Tím chtěli vyjádřit podporu anarchistovi Giannisi Dimitrakisovi, kterého v roce 2006 odsoudil aténský soud a v současné době s ním probíhá odvolací řízení.
Podle Adamcové požár poškodil i vstupní dveře velvyslanectví, přičemž škoda činí 20 tisíc korun. Hasiči se ale museli při likvidaci požáru vypořádat s tím, že nesmějí vstoupit na území cizího státu. "Oheň proto uhasili přes plot," vysvětlila mluvčí.
Nebylo to poprvé
Útoky se podle ambasády vyskytly i jinde na světě. "Kromě Prahy se něco podobného objevilo v Londýně i v dalších městech, je to klasická anarchistická solidarita," tvrdí Kostomitsopuluová. Se současnými ekonomickými problémy Řecka útok prý nemá žádnou souvislost. "Můžeme to klidně vyloučit," říká pracovnice ambasády.
V Česku žije několikatisícová řecká komunita, která v Československu vznikla v roce 1949 jako důsledek občanské války v Řecku. Při sčítání lidu v roce 2001 se k řecké národnosti přihlásilo přibližně 3200 osob. Podle odhadů zástupců řecké menšiny může komunita ale čítat až jednou tolik lidí.
PSALI JSME: Po řecké žádosti o pomoc vypukly v Aténách nepokoje
Tonoucí Řecko vyzývá: Pomozte, nemáme peníze
V současné době se Řecko samotné potýká s finanční krizí, která ohrožuje stabilitu eura i solventnost některých dalších zemí z jižního okraje eurozóny. Evropská unie proto nyní jedná o výši pomoci Řecku a o podmínkách jejího poskytnutí.
Foto: Lukáš Werner