Nižší plat pro neomluvené? Proč ne, říkají poslanci

Domácí
16. 10. 2010 11:00
Bude poslancům neomluvená absence stržena z platu?
Bude poslancům neomluvená absence stržena z platu?

Vypadá to jako malá revoluce. Zákonodárci napříč politickým spektrem se vzácně shodují: poslanci, kteří bez omluvy nedorazí na sněmovny, by měli být potrestáni. Jenže tady odhodlání poslanců tak trochu končí: je totiž potřeba určit, co bude bráno jako dostatečná omluvenka a kdo bude na docházku a sankce dohlížet.

Debatu o postizích pro absentéry znovu rozvířila místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová. Nelíbí se jí, že v platovém zákoně je ukryt paragraf, který se za celých patnáct let nevyužil, a slouží tak pouze jako určitý "alibismus". Postih je docela tvrdý: za dvě neomluvené absence na jednáních Poslanecké sněmovny polovina platu dolů včetně náhrad. Za čtyři už poslanec ze svého platu neuvidí ani korunu.

Aby mohly být sankce uděleny, je ale nejdříve potřeba určit, kdo by dostal trestání poslanců na starost. "Sněmovna nefunguje jako firma na vztahu šéfa a podřízeného, tam nemůže jeden poslanec trestat jiného," namítá místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Klasnová proto navrhuje pověřit sankcemi mandátní a imunitní výbor.

Se snížením platu neomluveného poslance souhlasí s jistými výhradami i šéfka sněmovny Miroslava Němcová. "Beru to za mezní prostředek. Jsem mnohem radši, když zastupování lidí sami berou jako výsadní privilegium a když není třeba k tomuto prostředku vůbec sahat," připouští. Podle Zaorálka by zase bylo ideální, kdyby šlo takového poslance odvolat.

Co si myslí o sankcích pro poslance absentéry

Šéfka sněmovny považuje neomluvené absence za problém.Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny (ODS)
Revize paragrafů, které se nevyužívají, to je bezpochyby dobré. Nehledě na to, že na absence poslanců pamatuje i jednací řád sněmovny, který také umožňuje uložit nějaké sankce.

Takže je třeba se v prvé řadě domluvit, jestli ty sankce vůbec chceme, nebo nechceme uplatňovat, a pokud ano, do jaké právní normy je zařadíme, případně jestli paragraf vyškrtnout. To je na diskuzi. A jestli to je problematické? To je už tehdy, když se neomlouvají nebo když se omlouvají pro pracovní zaneprázdněnost, tomu vůbec nerozumím. Každopádně se o tom budeme bavit.

 

Lubomír Zaorálek, místopředseda Poslanecké sněmovny (ČSSD)
Sněmovna není třída někde na základní škole. Potrestat takového poslance by měli voliči, poslanec se stejně nikomu jinému nezodpovídá než svým voličům. Pro toho poslance může být důležitější jít ven do ulic a tam něco vysvětlovat lidem než hlasovat ve sněmovně, kde ví, že to stejně neprosadí. Už z ústavy má zákonodárce volnost se rozhodnout, jak bude svou poslaneckou funkci vykonávat. A ani si nemyslím, že by docházka byla teď ve sněmovně problém.

 

Petr Tluchoř, šéf poslaneckého klubu ODS
Budeme o tom seriózně jednat s předsedy všech poslaneckých klubů, a ne jim v den voleb posílat vzkazy přes média.

 

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík je pro sankce absentérů.Petr Gazdík, šéf poslaneckého klubu TOP 09
K tomu bude zapotřebí nějaké širší politické diskuze o tom, jak nastavit transparentní procesy tak, aby to pro všechny fungovalo stejně. Protože co to je třeba neomluvená absence? Musí se to nastavit bez ohledu na to, kdo je momentálně ve vládě a kdo v opozici. Takové snahy související s platy poslanců byly vždycky zablokovány, protože se na těchto pro občany populárních krocích chtěl nějaký jedinec zviditelnit. Jinak myšlenku sankcí pro absentéry podporujeme. Starostové se už jednou snažili něco podobného dostat do Senátu.

 

Jeroným Tejc, předseda mandátového a imunitního výboru (ČSSD)
Paní Klasnová toho teď před volbami napovídala hodně, ale zatím pro to nic konkrétního neudělala. Podle mého je teď na vedení sněmovny, tedy i na paní Klasnové, aby navrhlo, který orgán sněmovny bude absence a postihy za ně řešit a sněmovna pak o tom rozhodne usnesením. Asi by to měl být přirozeně z povahy věci mandátový a imunitní výbor. Pak bych to podpořil. Mediální výkřiky tomu ale nepomohou.

 

Pavel Kováčik, šéf poslaneckého klubu KSČM
Komunistických poslanců se ten problém netýká, takže nám to nevadí. Chci, aby se členové klubu KSČM vždy za nepřítomnost na jednání omlouvali, pokud k tomu mají vážný důvod. Snahy o sankce pro absentéry bychom samozřejmě podpořili. Poslanci musí chodit do práce. Ale je otázka, jak chce paní Klasnová řešit obstrukce. Poslanci, který se na jednání nedostaví z důvodu obstrukce, by část platu měla být stržena taky.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ