Pokud se zvedne DPH, lidé budou šetřit a nebudou utrácet, tvrdí opozice i někteří ekonomové. Ministr financí Miroslav Kalousek je ale opačného názoru. "Rozhodně tady neplatí úměra, že spotřeba klesla proto, že se zvedlo DPH, to prostě není pravda. Spotřeba klesla z celé řady jiných důvodů," řekl ve středu Kalousek. Balíček obsahující DPH ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Nyní poputuje k prezidentovi Václavu Klausovi.
Konec roku se ve sněmovně nese ve znamení schvalování tzv. daňového úsporného balíčku a s ním souvisejícím státním rozpočtem na rok 2013.
Poslanci o balíčku, který mimo jiné obsahuje třeba zvýšení DPH, jednali od dopoledních hodin. Nižší sazba DPH se má ze 14 procent zvýšit na 15 procent, vyšší pak z 20 na 21 procent. Vláda si slibuje, že zvýšením ji do státní kasy přibude 20 miliard korun. Podle opozice takový krok pouze opět přidusí ekonomiku. Lidé budou šetřit a přestanou nakupovat. "My jsme přesvědčeni, že se jedná o plíživé, postupné zvyšování daně z přidané hodnoty a zdražování jako důsledek chybné vládní politiky," zdůvodnil Sobotka rozhodnutí sociálních demokratů. Dosavadní zvyšování DPH podle něj navíc nevedlo k ozdravení veřejných rozpočtů. Opoziční poslanci i někteří ekonomové jsou proti zvyšování nepřímých daní i z důvodu, že loni stát po růstu DPH nakonec na této dani vybral mnohem méně peněz, než plánoval. "Jsem přesvědčen, že kalkulace při předpokládané stagnaci spotřeby prostě vyjdou. Že vláda v tomhle případě kalkuluje správně. Tisíckrát jsem opakoval, že srovnávat to s rokem 2012 je míchání hrušek s jablky," myslí si Kalousek.
Opozice se nejprve snažila prosadit návrh, podle kterého by sazby DPH zůstaly na současné výši. "Kde jsou vlastně předvolební sliby o nezvyšování daní, na které ve středu vládní strany lákaly své voliče?" dotazoval se Václav Votava (ČSSD). Vláda chce podle něj zvyšováním DPH zvýšit ceny základních životních potřeb a získanými penězi zalepit rozpočtové díry, které si nadělala.
Zachování sazeb podpořily také Věci veřejné, koalice měla ale při schvalování výraznou převahu. Proti zachování sazeb bylo 101 ze 189 přítomných poslanců. Nakonec tak prošel návrh vládní koalice upravující sazby na 15 a 21 procent. Výši DPH v příštím roce má nyní v rukou prezident Václav Klaus.
Kalousek upozorňuje, že vláda za šibeniční termíny při schvalování nemůže. Na první pokus totiž daňový balíček odmítlo několik rebelujících poslanců ODS. "Pan prezident dobře ví, že vláda předložila ten návrh do sněmovny včas. Pokud by všichni vládní poslanci se zachovali odpovědně, tak ten zákon byl schválen v září. Pan prezident je hlava státu a já pevně věřím, že nebude prodlužovat tuto dobu nejistoty," dodal Kalousek. Pokud Klaus zákon vrátí, musí ho sněmovna přehlasovat 101 hlasy. Pro příští rok naši analytici předvídají stagnaci spotřeby, nikoli růst.