<span>Nové tváře ODS.</span> Advokáti z Moravy Blažek a Drobil

Domácí
21. 6. 2010 19:30
Jeden z nových místopředsedů ODS Pavel Blažek.
Jeden z nových místopředsedů ODS Pavel Blažek.

Jeden z nových místopředsedů ODS Pavel Blažek.Do nově zvoleného vedení ODS se o víkendu probojovaly i dosud neznámé tváře, Pavel Drobil a Pavel Blažek. Společného mají víc než jen punc novosti a křestní jméno. Oba dva patřili před kongresem k Nečasovým favoritům, jsou vystudovaní právníci a pocházejí z Moravy - Drobil je zastupitelem Moravskoslezského kraje, Blažek řídí brněnskou ODS.

Jenže najdou se i rozdíly. Zatímco Pavel Drobil má vládní ambice a podle prognóz znějících z ODS míří na židli ministra průmyslu, Pavel Blažek už ve svém kandidátském projevu zdůraznil, že o pozici v kabinetu nestojí. Právě při projevech před volbou místopředsedů se také ukázal zatím nejviditelnější rozdíl mezi těmito moravskými konzervativci: zatímco při pečlivě připravené řeči uměřeného Drobila nebylo těžké poklimbávat, Blažek vtrhl na pódium s vervou furianta a jeho spatra vedený, bezprostřední projev pak delegáti označovali za strhující.

Ambiciózní Drobil

Čerstvý poslanec a od neděle také místopředseda ODS Pavel Drobil stihl od svého vstupu do strany v roce 2000 udělat poměrně rychlou politickou kariéru. Nejprve dva roky působil jako poradce náměstka ministra financí, od roku 2002 seděl v zastupitelstvu města Bohumín, o dva roky později se propracoval na zastupitele Moravskoslezského kraje a současně působil jako náměstek hejtmana Evžena Tošenovského. Už tehdy ho místní média zařadila do žebříčku "nejvlivnějších osobností Moravskoslezského kraje" s konstatováním, že o něm ještě bude slyšet.

ČTĚTE TAKÉ: ODS má nové vedení. Uspěli Nečasovi favorité
                        Senzace v ODS: Vodrážka prohrál, zvítězila Němcová

Nový místopředseda ODS Pavel Drobil."Během předvolební kampaně, která nakonec trvala jeden rok, se vyprofiloval jako jeden z nejvýraznějších lídrů a jeho včerejší úspěch je završením jeho úsilí," říká o svém kolegovi šéf moravskoslezské ODS Zbyněk Stanjura, který Drobila charakterizuje slovy jako ctižádostivý, ambiciózní a pracovitý.

Drobila si oblíbil už expředseda Mirek Topolánek, který ho označil za jednoho ze svých možných nástupců. Důvěru vzbuzuje i u Petra Nečase, který ho před volbami jmenoval do svého kompetenčního týmu, ve kterém měl Drobil na starosti hospodářství, podnikání a zaměstnanost. Teď po volbách se o něm mluví i o jako případném ministrovi průmyslu a obchodu. A není to poprvé. Podobné spekulace se objevily už po krajských volbách v roce 2008.

"Souvisí to s mým politickým angažmá. Evžen Tošenovský mě v roce 2004 nabídl post náměstka pro ekonomický rozvoj, investice a strukturální fondy a od té doby jsem se specializoval tímto směrem. Na starosti jsem měl například vstup automobilky Hyundai do Moravskoslezského kraje," vysvětluje přechod z advokacie k problematice průmyslu a financí Drobil.

PSALI JSME: Vodrážka: Projev se mi nepovedl a podaná ruka cukla
                      Konec kmotrů. Z kongresu odjížděli s nepořízenou

Drobil často, naposledy v neděli před svým zvolením, mluví o tom, že do politiky vstoupil už jako zajištěný člověk. A média ho označují na nejmovitějšího poslance ODS. Pomohl mu k tomu jednak podíl v advokátní kanceláři Pyšný, Weber&Partneři, jednak peníze z akciové společnosti Lázně Darkov, jejímž je polovičním vlastníkem. Kromě toho zasedal v dozorčích radách společností Letiště Ostrava, Lesy ČR a C & D FINANCE HOLDING. Tyto funkce však v souvislosti se svým zvolením do parlamentu omezil.

"V Letišti Ostrava jsem skončil minulý týden v pondělí a dneska jsem absolvoval poslední dozorčí radu Lesů ČR. Takže teď už nezastupuju ani stát, ani kraj," upřesnil Drobil.

Nové vedení ODS.

Furiant Blažek

Jednačtyřicetiletý právník vstoupil do ODS v roce 1998. Od roku 2002 se angažuje v městské komunální politice, působí v radě nejsilnější brněnské městské části a v době, kdy ODS v Brně vládla, byl i výrazným městským radním. Poté, co občanští demokraté v jihomoravské metropoli v roce 2006 sice vyhráli volby, ale díky své nedobré pověsti a nízkému koaličnímu potenciálu museli odejít po šestnácti letech do opozice, se v rámci povolebního přeskupování sil stal předsedou brněnské ODS. A plíživě se začal připravovat na svůj husarský kousek: odstavení od moci neblaze proslulé sourozenecké dvojici Milana a Lea Venclíkových. Právě díky této korupční pověstí opředené dvojici konzervativců se snížila obliba ODS nejen v Brně, ale i v pražské centrále. A nejspíš i jejich působení v ODSS bylo důvodem, proč neměla jižní Morava v celostátním vedení osmnáct let svého zástupce.

Vloni se pak pod taktovkou Pavla Blažka podařilo sesadit Milana Venclíka z vedení jihomoravské ODS, před nedávnem se ve stejné režii nedostal Leo Venclík ani na kandidátku do komunálních voleb. Pavel Blažek si tak v Brně definitivně získal pověst reformátora a mohl zamířit na cestu k výsluní.

"Ke kandidatuře mě přesvědčila ambice a konečně i reálná možnost jižní Moravy mít po dlouhé době někoho ve veden ODS. Kolegové vybrali mě a já jsem dospěl k názoru, že jsem k tomuto posunu dozrál. Před čtyřmi roky vlastně ani ještě před rokem jsem si to nemyslel," říká Pavel Blažek. Přesvědčilo ho prý působení ve výkonné radě, kde si začal oťukávat terén v širším vedení ODS.

"Začal jsem se seznamovat s lidmi, co v ODS něco znamenají, a zjistil jsem, že bych ve vedení mohl být platným," říká. Dosud totiž Pavel Blažek působil dojmem, že do vyšších pater politiky zamířit nemíní - nikdy nekandidoval na primátora ani do poslanecké sněmovny, přestože podporu ve svém sdružení by jistě získal.

Jako právník zastupoval v roce 2002 krátce stát ve sporu s Diag Human, ve své advokátní kanceláři se však ponejvíce živil jako konkursní správce. Hraje na kytaru a jeho politické ideje vycházejí z díla filosofa Karla Poppera. V grémiu se chce věnovat komunikaci mezi vedením a regiony, na starosti bude mít vnitřní chod strany.

Foto: Jan Schejbal, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ